Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Putin: Rusia dhe Kina nuk po krijojnë aleancë ushtarake

  FrontOnline
  26 Mars 2023

  Rusia dhe Kina nuk po krijojnë një aleancë ushtarake dhe nuk po fshehin asgjë, në kuptim të bashkëpunimit ushtarak, tha presidenti rus, Vladimir Putin, në një intervistë të transmetuar të dielën nga televizioni shtetëror rus.

  Putin dhe presidenti i Kinës, Xi Jinping, thanë se shtetet e tyre kanë miqësi dhe u zotuan për lidhje më të ngushta, gjatë takimit të tyre në Moskë në fillim të kësaj jave, në kohën kur Rusia po përpiqet të shënojë fitore në atë që e quan “operacion të posaçëm ushtarak” në Ukrainë.

  “Ne nuk po krijojmë ndonjë aleancë ushtrake me Kinën”, citohet të ketë thënë Putin, sipas Interfax.

  “Po, ne kemi bashkëpunim në sferën e ndërveprimit ushtarako-teknik. Ne nuk e fshehim këtë. Gjithçka është transparente, nuk ka asnjë sekret”, shtoi lideri rus.

  Putin po ashtu tha se fuqitë perëndimore po tentojnë të krijojnë më shumë aleanca globale, duke akuzuar Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n se kanë nisur të ndërtojnë një “bosht” të ri, që sipas tij, ka disa ngjashmëri me aleancën e Gjermanisë, Italisë dhe Japonisë në Luftën e Dytë Botërore.

  “Prandaj analistët perëndimorë…. po flasin lidhur me atë se Perëndimi po nis të ndërtojë një bosht të ri të ngjashëm me atë që u krijua në vitet ’30 nga regjimet fashiste të Gjermanisë, Italisë dhe regjimi ushtarak i Japonisë”, tha Putin.

  Me urdhër të Putinit, forcat ruse nisën pushtimin e paprovokuar të Ukrainës më 24 shkurt 2022. SHBA-ja së fundmi ka paralajmëruar se Kina mund t’i ofrojë armë Rusisë, gjë që është mohuar nga Pekini.

  Kina nuk e ka dënuar pushtimin rus të Ukrainës, por së fundmi ka nxjerr një plan me 12 pika për luftën në Ukrainë, duke argumentuar se dëshiron që konflikti të zgjidhet përmes dialogut. /REL/

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Një tjetër vrasje ka tronditur SHBA-në dhe këtë herë viktimat janë nga e njëjta familje. Prindërit, motra dhe vëllai i Cesar Olalde,...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  “Kina mbështetë përpjekjet e Serbisë për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme e këtij...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka takuar sot përfaqësuesit e vendeve të QUINT-it, me të cilët ka biseduar për zhvillimet aktuale në...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim Zëvendës Sekretarin e Përgjithshëm për Paqe, Siguri dhe Mbrojtje në...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni i EULEX-it ka bërë thirrje që në veri të Kosovës të rivendoset urgjentisht paqja. “Situata e sigurisë atje është ende e...
  Lajme30 Maj 2023
  Zyrtari paralel i komunës së Zveçanit, Dragan Nedeljkoviq, në një prononcim për media sot pretendoi se ka një marrëveshje mes Listës Srpska...
  Lajme30 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se situata në veri të vendit momentalisht është e qetë, edhe pse zhvillimet e djeshme kanë bërë...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetarja e Komisionit për Politikë të Jashtme në Parlamentin e Britanisë së Madhe Alicia Kearns, ka folur rreth zhvillimeve të ditës së...
  Lajme30 Maj 2023
  Zëvendës Sekretari Gjeneral për Sigurinë dhe Mbrojtjen e Përbashkët i Bashkimit Europian, Charles Fries ka arritur në Kosovë, pas situatës së krijuar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.