[wp-story]

Lifestyle

Pse zgjohemi të lodhur?

Pse zgjohemi të lodhur?
16:18 | 07 Prill 2021

Është normale që jemi pak të ngadaltë pasi të ngrihemi, por nëse ende ndiheni të lodhur dhe të përgjumur edhe pas një filxhani të madh me kafe në mëngjes dhe dush, mbase arsyeja është që t’i kushtoni vëmendje gjërave që shkaktojnë këtë lloj lodhjeje!  Disa nga arsyet pse jemi të lodhur pas gjumit janë.

Ëmbëlsirat dhe ushqimet pikante

Nëse e keni zakon të hani shumë ëmbëlsira dhe ushqime pikante para gjumit, kjo mund të jetë arsyeja pse keni një gjumë të keq gjatë natës. Ushqimet e pasura me yndyrë të ngopur dhe sheqer shoqërohen me gjumë të shqetësuar që ndërpritet disa herë gjatë natës. Gjithashtu, ushqimet shumë pikante mund të shkaktojnë acid në stomak që përkeqësohet kur shkoni të flini dhe prishin gjumin tuaj. Çdo vakt që hani në mbrëmje duhet të bëhet dy orë para se të shkoni në shtrat.

Shumë alkool

Të gjithë e dimë se si një gotë ose dy verë të kuqe mund ta bëjnë më të lehtë për të fjetur. Sidoqoftë, një sasi e tepërt e alkoolit jo vetëm që dëmton shëndetin tuaj, por gjithashtu ju shqetëson gjatë gjumit. Prania e alkoolit në gjak kërkon që të ngriheni dhe të pini ujë natën, si dhe të shkoni në tualet, që do të thotë se do të ecni më shumë gjatë natës sesa të flini.

Dush me ujë të nxehtë

Ju e dini me siguri që rekomandohet të bëni dush me ujë sa më të ftohtë. Testet kanë treguar se temperatura jonë e brendshme bie me disa gradë para se të flemë, e cila në fakt është shkaku kryesor i përgjumjes. Duke rritur temperaturën e trupit tuaj nën një dush të nxehtë, jini të vetëdijshëm për trupin tuaj dhe kështu keni probleme të bini në gjumë./FrontOnline/

 

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera