×
 • Lajme
 • Lajme

  Pse ka kaq shumë ndërtime pa leje në Kosovë – veç në kryqytet janë mbi 40 mijë objekte

  FrontOnline
  21 Nëntor 2023

  Me mbi 350 mijë objekte pa leje, arritja e një rregulli urbanistik në Kosovë e veçanërisht në Prishtinë, duket e vështirë. Procesi i legalizimit po zhvillohet me hapa të ngadaltë, për shkak të stërzgjatjes së trajtimit të ndërtimeve pa leje, por edhe për mungesë të interesimit të vetë qytetarëve.

  Shtëpi, objekte biznesi e banesa kolektive shumëkatëshe qëndrojnë të ngjeshura nëpër lagjet e Prishtinës. Shumë prej këtyre ndërtesave e kanë një të përbashkët: Janë ndërtuar pa leje!

  Kryeqyteti i Kosovës, sipas të dhënave zyrtare, i ka mbi 40 mijë objekte pa leje. E gjithë Kosova – mbi 350 mijë.

  Sipas të dhënave të Komunës së Prishtinës, që nga viti 2019 deri më tani, janë bërë mbi 6 mijë aplikime për legalizim. /REL

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila po qëndron në Dubai, ku po mbahet COP28, konferenca kryesore globale për ndryshime klimatike, ka...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Para ambasadës së Kosovë në Tiranë është zhvilluar një marshim kundër femicidit, nisur nga rasti i rëndë i vrasjes së Liridona Ademajt...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Jetlir Zyberaj, ish-shefi i stafit të ish-presidentit Behgjet Pacolli dhe bashkëpunëtor i ngushtë i tij e ka quajtur monstrum Naim Murselin, që...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Vdekja e Liridona Ademajt, i ka pikëlluar shumë kolegët e punës në Suedi. Ata shprehen dhimbjen e tyre përmes një shkrimi në...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Ish presidenti Fatmir Sejdiu thotë se është i brengosur teksa po e sheh se si po vijon dialogu midis Kosovës dhe Serbisë....
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Është përuruar murali, portret i Faruk Kukajt, si simbolikë për shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Personave me aftësi të kufizuara. “Ky mural...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit për tre të dyshuarit për vrasjen e Liridona Ademaj-Murseli, ku i dyshuar është...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni po qëndron për vizitë në Serbi ku do të pritet në një takim nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një shqiptar i burgosur në Greqi, ka vdekur në qeli. Fillimisht po dyshohet se vdekja ka ardhur për shkaqe patologjike, por mjekët...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.