Lifestyle

Pse gratë fitojnë yndyrë në bark në moshën e mesme?

Pse gratë fitojnë yndyrë në bark në moshën e mesme?
23:51 | 03 Tetor 2022

A po vëreni yndyrë në bark?

Nëse jeni në moshën e mesme, ka një përgjigje për këtë pasi hulumtimet konfirmojnë se ky është një ndryshim normal që ndodh tek gratë me kalimin e moshës.

Para menopauzës rriten hormonet dhe estrogjeni dhe siç rezulton, këto ndryshime shkaktojnë ndryshime në trup së bashku me luhatje në psikologji, afshe të nxehta, perioda të parregullta. I gjithë ky tranzicion është më intensiv se 45-55 vjet dhe zyrtarisht përfundon një vit pas periudhës së fundit. Disi, kalimi në menopauzë është i papritur.

Gratë depozitojnë më shumë yndyrë në kofshët dhe ijet e tyre para menopauzës, por ndërsa hyjnë në menopauzë, trupi i tyre ndryshon shumë, zakonisht në mënyrën se si depozitojnë yndyrën. Në mënyrë të veçantë, në një studim të vitit 2021, shkencëtarët gjurmuan se si trupat e 380 grave të moshës së mesme në Boston dhe Los Angeles ndryshuan gjatë 12 viteve, duke përfshirë kohën para, gjatë dhe pas tranzicionit të tyre në menopauzë.

Natyrisht, rezultatet varionin, por ajo që u konstatua kryesisht, ishte se gratë afër menopauzës filluan të grumbullonin yndyrë më shumë, ndërsa burrat më pak rreth kofshëve dhe ijeve dhe më shumë në pjesën e mesme të tyre. Sigurisht, të gjitha këto ndryshime mund të jenë për shkak të dietës së dobët, stresit dhe një stili të keq jetese në përgjithësi.

Rreziqet e yndyrës së barkut

Rreziku i diabetit të tipit 2, migrena, funksioni i dëmtuar i mushkërive dhe rreziku i astmës rriten nga pesha e tepërt dhe veçanërisht nga obeziteti abdominal, sipas një studimi të 88 mijë mësuesve në Kaliforni. Sipas hulumtimit të botuar në The New England Journal of Medicine, një bel i madh pothuajse mund të dyfishojë rrezikun e vdekjes së hershme edhe nëse pesha e përgjithshme e trupit është normale.

Zgjidhja
Ulni sheqerin
Bëni ushtrime me pesha
Shumë njerëz mendojnë se duhet të bëjnë ushtrime aerobike për të humbur peshë. Dhe ndërsa gjimnastika mund t’ju ndihmojë të digjni kalori dhe t’ju vendosë në një deficit të përgjithshëm të kalorive, stërvitjet e forcës dhe ngritja e peshave do t’ju ndihmojnë të humbni peshë në planin afatgjatë. Trajnimi i forcës do t’ju ndihmojë të ndërtoni më shumë masë muskulore, që do të thotë se trupi juaj do të djegë më shumë kalori në pushim.

Ulni sheqerin

Sheqeri përmban kalori praktikisht pa vlera ushqyese. Pra, jo vetëm që këto kalori do të shtojnë peshën tuaj, ato gjithashtu luajnë një rol të madh në mënyrën se si trupi ynë ruan yndyrën e barkut. Hulumtimet tregojnë se rritja e konsumit të sheqerit mund të çojë në më shumë yndyrë në bark.

Për më tepër, sheqeri rrit nivelet e insulinës dhe insulina e tepërt është lidhur me obezitetin. Kjo gjithashtu mund të çojë në rezistencë ndaj insulinës dhe një simptomë e zakonshme e rezistencës ndaj insulinës është ruajtja e yndyrës shtesë në bark.

Flini mjaftueshëm gjumë

Ndërsa dieta dhe stërvitja luajnë një rol të rëndësishëm në humbjen e yndyrës, shumë njerëz priren të injorojnë një zakon tjetër të rëndësishëm të jetesës: gjumi Mungesa e gjumit mund të rrisë prodhimin e hormonit të stresit, kortizolit, duke ju shkaktuar lodhje, rritje të dëshirës për ushqim dhe më pak energji.

Të gjitha këto do të ndikojnë në efektivitetin tuaj në palestër dhe do të ndikojnë në respektimin tuaj të një plani diete. Synoni të bëni shtatë deri në tetë orë gjumë të pandërprerë çdo natë./abcnews.al

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera