×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Prokurorët amerikanë akuzojnë një 27-vjeçar për “terrorizëm të brendshëm”

  FrontOnline
  05 Nëntor 2019

  Richard Holzer nga Kolorado është paraqitur para gjykatës rreth dyshimeve për komplot të bombardimit të sinagogës në një rast që prokurorët amerikanë e kanë përshkruar si “terrorizëm të brendshëm”.

  Sipas dokumenteve të gjykatës, Holzer ka planifikuar të bombardojë sinagogën Tempulli Emanuel në qytetin Pueblo, në kuadër të një “lufte të shenjtë racore”.

  Holzer, 27-vjeçar është takuar me agjentë të fshehtë të Byrosë Federale të Hetimit (FBI) për të vizituar tempullin dhe për të planifikuar sulmin, kanë thënë prokurorët.

  Gjatë seancës ai ka kërkuar që gjykata t’i caktojë një avokat.

  Agjenti special i FBI-së, John Smith ka thënë se Holzer ka “përdorur disa llogari në Facebook për të promovuar ideologjinë e supremacisë së bardhë dhe akteve të dhunës”.

  Ai i ka thënë agjentit të fshehtë se ka qenë anëtar i Ku Klux Klan (KKK) një prej grupeve më të vjetra të supremacisë së bardhë në Shtetet e Bashkuara.

  Ai është arrestuar të premten dhe ka pranuar se ka planifikuar shpërthimin e sinagogës në mbrëmjen e asaj dite, kanë thënë prokurorët.

  Holzer përballet ma akuza për tentime të pengimit të lirive fetare me forcë, duke përdorur mjete shpërthyese dhe zjarr.

  Pas të shtënave masive në El Paso në Teksas në muajin gusht, akt i cili po trajtohet si krim i bazuar në urrejtje, dhjetëra persona raportohet se janë arrestuar në tri javë, lidhur me kërcënimet për dhunë masive.

  Artani paralajmëron Xhulin: Ruaju!
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Komandanti i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja, gjeneralmajor Ozkan Ulutas, kryesoi sot ceremoninë e ndërrimit të komandës së Komandës Rajonale...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një person është gjetur i vdekur në bodrumin e një ashensori të një ndërtese në rrugën Gjilan-Kamenicë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot në mbledhjen e jashtëzakonshme ka shkarkuar kryesuesin e Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. 33 anëtarë të kuvendit komunal...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore e Prishtinës, ua ka vazhduar edhe për dy muaj, Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës, të cilët dyshohen për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.