Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Posti i presidentit mbetet mollë sherri, analistët thonë se brenda gjashtë muajve do të shkojmë në zgjedhje

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Analistët parashohin se brenda gjashtë muajve do të ketë zgjedhje të reja.

  Kishte edhe pak muaj që ta përfundonte mandatin si president.

  Por, Hashim Thaçi dha dorëheqje nga kjo pozitë pasi që ndaj tij u konfirmua një aktakzuë nga Gjykata Speciale.

  Kështu, vendin e tij por në pozitën e ushtrueses së detyrës e mori Vjosa Osamni.

  Por duket se do të jetë pikërisht pozita e presidentit është ajo e cila mund ta dërgoj vendin në zgjedhje.

  Krejt kjo për shkak të mospajtimeve mes partive politike për këtë çështje.

  Madje, ishte edhe vet kryeministri Avdullah Hoti, që tha se nëse subjektet politike nuk merren vesh për presidentin, duhet të dakordohen për datën e zgjedhjeve.

  Si të vështirë daljen nga kjo situatë e sheh edhe analist Faton Avdullahu.

  Sipas tij gjithçka ngatërrohet për shkak të interesave politike.

  Avdullahu shton se klasa politike në Kosovë, bënë mirë ta shmang një gjë.

  Ndërsa, Emir Abrashi parasheh tre skenarë në këtë situatë.

  Abrashi shton se vendi mund të shkoj në zgjedhje brenda gjashtë muajsh.

  Mandatin e ushtrueses së detyrës së presidentes Vjosa Osmani mund ta ushtrojë deri në muajin mars të vitit të ardhshëm.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Të hënën në Gjykatën Speciale do të fillojë gjyqi ndaj krerëv të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi...
  Lajme31 Mars 2023
  Diplomati i karrierës, Agron Maloku ka paditur Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) që udhëhiqet nga Donika Gërvalla. Padia e...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media, ku është theksuar se brenda dy vitesh qeverisje nga Albin Kurti,...
  Të tjera
  Vip31 Mars 2023
  Këtë vit ka qenë pothuajse e pamundur mospërfshirja e personazheve të njohura në historitë e krijuara brenda Big Brother Vip. Politikanë, gazetarë,...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti ka mbështetur Milo Gjukanoviqin para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi. Kurti ka...
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.