×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Politikanë bullgarë: Rruga e keqe shkak për tragjedinë?

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  Aksidenti tragjik në Bullgari, ku humbën jetën 46 qytetarë nga Maqedonia e Veriut, ka shkaktuar edhe përplasje politike në vendin fqinj. Ka pasur akuza nga disa përfaqësues të partive politike se shkak për aksidentin është rruga e keqe, e projektuar në mënyrë joadekuate. Mirëpo nga partia GERB e cila deri para disa muajve ishin në pushtet, kanë demantuar këto informacione.

  “Theksojmë se të gjitha përpjekjet për insuniacione politike se shkaku për incidentin është sipërfaqja e rrugës janë të pabaza. U bëj apel gjitha partive politike se zgjedhjet mbaruan, kurse dezinformatat uk do t’i kthejnë jetët e njerëzve, ka deklaruar Desisllava Atanasova, ërfaqësuese e partisë GERB e cila der para disa muajve ishe në pushtet, transmeton Zhurnal.

  Aksidenti është lajm kryesor në të gjitha mediumet bullgare. BGNES shkruan se viktima më e vogël në tragjedinë që ka ndodhur në Bullgari ka 4 vjet, ndërsa më i vjetri 63 vjet. Sipas informacioneve të medias bullgare, numri më i madh i viktimave janë të lindur mes viteve 1971 dhe 2004.

  Autobusi ka udhëtuar në relacion Stamboll – Shkup.

  Sa i përket tragjedisë po punohet në dy pista: gabim njerëzor të shoferit dhe një mosfunksionim teknik i papritur.

  “Fotografia është e tmerrshme. Askush nuk mund të thotë për momentin sa janë dhe kush janë. Është e vështirë të identifikohet dhe të përcaktohet një nga një”, tha ministri i Brendshëm Bojko Rashkov, i cili mbërriti në vendngjarje në orët e para së bashku me kryeministrin Stefan Yanev dhe zëvendëskryeprokurorin Borislav Sarafov.

  Një ekip mjekësh të mjekësisë ligjore do të marrin një mostër nga secili trup për identifikimin e ADN-së.

  “Kjo është një tragjedi njerëzore e panjohur në përmasat e saj,” tha Borislav Sarafov

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  SPAK ka lëshuar disa urdhërarreste me vendim gjykate për inceneratorin e Tiranës. Operacioni për ekzekutimin e urdhërarresteve u krye nga agjentët e...
  Të tjera
  Kronika13 Korrik 2024
  Dy persona janë zhdukur në Prizren ditën e premte. Policia njofton se bëhet fjalë për vëlla dhe motër, të cilët janë larguar...
  Lajme13 Korrik 2024
  Ministria e Infrastrukturës, Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë të ditur se ka marrë masa idhur me qarkullimin e automjeteve në vend...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Një depo nafte është përshirë nga zjarri në rajonin juglindor rus të Rostovit, pas një sulmi ukrainas me dronë mëngjesin e 13...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.