[wp-story]

Bota/Rajoni

Pfizeri mund të nisë shpërndarjen e vaksinës në dhjetor

Pfizeri mund të nisë shpërndarjen e vaksinës në dhjetor
09:07 | 21 Nëntor 2020

Kompania farmaceutike Pfizer ka bërë të ditur se shpërndarja e vaksinës eksperimentale do të mund të nisë një muajin dhjetor.

Kompania ka aplikuar miratim në rregullatorët amerikan dhe evropian dhe pas këtij miratimi, udhëheqësit e kompanisë kanë thënë se do të mund të nisë shpërndarja e vaksinës, transmeton KOHA.

Ata janë shprehur të bindur se vaksina do të jetë gati për Shtetet e Bashkuara, Evropën dhe Amerikën Latine.

Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech gjatë javës së kaluar kanë konfirmuar se vaksina e tyre është 95 për qind efektive ndaj koronavirusit.

“M Sillosi” S’ka nëvojë për panik, grurë ka me bollëk

Të tjera