×
 • Lajme
 • Lajme

  Petkoviq sulmon eurodeputeten gjermane që tha se Serbia do ta njohë Kosovën

  FrontOnline
  24 Dhjetor 2020

  Drejtori i të ashtuquajturës ‘Zyre për Kosovë’ në qeverinë e Serbisë, Petar Petkovic, u ankua në eurodeputeten gjermane Viola von Cramon pas deklaratave të saj se edhe vet presidenti serb e di se në fund të procesit të dialogut Serbia do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

  Petkoviq në përgjigje të deklaratës se von Cramon tha se ajo është promovuese e hapur e pavarësisë së Kosovës dhe flet vetëm ato që kanë qejf të dëgjojnë politikanët në Prishtinë.

  Petkoviq shmangu pjesën tjetër të intervistës së von Cramon për DW kur kritikoi institucionet e Kosovës.

  Raportuesja për Kosovën Viola von Cramon, për DW kishte deklaruar se pranimi i pavarësisë së Kosovës nga Serbia është i pashmangshëm dhe se edhe vet presidenti serb është i vetëdijshëm për këtë. Ajo kishte theksuar se kjo është edhe kusht për anëtarësim të Serbisë në BE.

  Petkovic përmes një komunikate, siç raportojnë mediat serbe, ka thënë se “Serbia, në kundërshtim me pretendimet e saj [Von Cramon], nuk kalkulon me çështjen e statusit të Kosovës, sepse qëndrimi i Serbisë, ndryshe nga ato që përfaqëson Von Cramon, është i bazuar në të drejtën ndërkombëtare, por edhe në vlerat evropiane”.

  Ai deklaroi se “Von Cramon do të ushtronte funksionin e raportuesit të Parlamentit Evropian më me zell dhe ndershmëri nëse do t’ia kushtonte një pjesë të kohës dhe vëmendjes së saj rrezikimit të Kishës Ortodokse Serbe dhe popullit serb në Kosovë, faktit se askush në terren nuk merret me ndjekjen penale të personave përgjegjës për vrasjet dhe rrëmbimet”.

  “Edhe njëherë, sinqerisht i zhgënjyer, konstatoj se është dëm i madh edhe për parlamentin e Europës dhe për banorët e Kosovës e Metohisë që një post me kaq përgjegjësi dhe me potencial përfitues e mban personi që nuk është i përgatitur të kryej punën e saj me sinqeritet dhe në përputhshmëri me vlerat europiane” , citohet të ketë thënë ai.

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka thënë se ishte kundër takimit mes shefit të partisë së tij, Memli Krasniqit dhe kryeministrit të...
  Lajme29 Maj 2024
  Një person është arrestuar në Leposaviq për “vjedhje identiteti”. Rastin për Klankosova.tv e ka konfirmuar zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për rajonin...
  Lajme29 Maj 2024
  Bernard Nikaj Sekretar për Marrëdhënie Ndërkombëtare në  PDK tha se kanë provuar që të i’a shkurtojnë Kurtit mandatin së paku për tetë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket...
  Lajme29 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kurrë dora ime nuk qohet ta votojë një koalicion me kryeministër Albin Kurtin. Mund të votoj çfarëdo koalicioni me Bedri Hamzën kryeministër....
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.