×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Parlamenti i Hungarisë miraton ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO

  FrontOnline
  26 Shkurt 2024

  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u bërë anëtari i 32-të i aleancës ushtarake të udhëhequr nga SHBA.

  Votimi kaloi me 188 deputetë pro dhe gjashtë kundër. Në total votuan 194 anëtarë.

  Kryeministri suedez Ulf Kristersson festoi votimin.

  “Sot është një ditë historike. Parlamentet e të gjitha vendeve anëtare të NATO-s kanë votuar tani në favor të pranimit të Suedisë në NATO. Suedia është e gatshme të marrë përgjegjësinë e saj për sigurinë euro-atlantike”, tha ai në një postim në rrjetet sociale.

  Suedia aplikoi për t’u bërë anëtare e NATO-s në maj 2022 pasi Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës.

  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg gjithashtu përshëndeti votimin dhe tha: “Anëtarësimi i Suedisë do të na bëjë të gjithëve më të fortë dhe më të sigurt”, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Holanda do të mbyllë ambasadën e saj në Teheran të Iranit, nesër si një masë paraprake. Kështu tha Ministria e Jashtme holandeze,...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Një person ka humbur jetën dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi një kabinë e teleferikut u përplas me një shtyllë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Qeveria e Gjermanisë do ta furnizojë Ukrainën me një tjetër sistem ajror për mbrojtje ajrore, Patriot, teksa ajo përballet me luftën e...
  Të tjera
  Sport13 Prill 2024
  Synimi i Tottenham për të siguruar një vend në Champions League është goditur të shtunën kur "Spurs" është mposhtur në një ndeshje në "St James`...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar sot masakrën e Llashticës së Gjilanit në 25-vjetorin e saj....
  Ekonomi13 Prill 2024
  Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB, Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe Organizata ekonomike SHRBSH nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi mes vete me qëllim...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Qeveria e Gjermanisë do ta furnizojë Ukrainën me një tjetër sistem ajror për mbrojtje ajrore, Patriot, teksa ajo përballet me luftën e...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Shefi i Departamentit policor në Paris, Laurent Nunez, ka thënë se shkalla e krimit ka rënë në mënyrë të konsiderueshme rreth Kullës...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Zyra për Kosovë në qeverinë e Serbisë, ka reaguar sot naj autoriteteve kosovare, për arrestimin e kryesit të veprave penale, serbit, Sreçko...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.