Lajme

Paralajmëron epidemiologu kosovar: Pritet rritje e rasteve me variantin e ri Delta

Paralajmëron epidemiologu kosovar: Pritet rritje e rasteve me variantin e ri Delta
23:55 | 03 Gusht 2021

Epidemiologu, Ismail Bekteshi duke përmendur variantin e ri Delta e cila është më ngjitëse, po apelon tek qyetatrët që të vaksinohen.

Bekteshi shtoi se me trendin e rasteve të reja, po shtohet edhe rreziku për mbyllje por mënyra më e lëhtë për ta evidentuar këtë është vaksinimi.

“Natyrisht se fluksi i ardhjes së mërgimtarëve dhe lirimi i masave nga institucionet pritet rritje të rasteve”.

“Numrin nuk mund të parashikojmë por pritet të kalojë numrin treshifrorë”.“Natyrisht që metoda e vetme më e lira dhe më e mira për parandalimin e sëmundjeve ngjitëse është vaksinimi”.

Bekteshi tregojë se vaksinat të cilat i ka Kosova në dispozicion, ato Astra Zeneca dhe Pfizer do të mund t’i dalin ballë variantit më ngjitës Delta.

“Shpejtësia e përhapjes së variantit Delta është shumë i shpejt por me vaksinat që i kemi janë të licencuara dhe këto mund të ofrojnë mbrojtje ndaj variantit Delta”, tha ai në Klan Kosova.

Në fund, epidemiologu apelojë për qyetarët që të vaksinohen.

“Qytetarë të dashur vaksinohuni, ajo mbron veten edhe familjarët tuaj”, e përfundoi Bekteshi.

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit është regjistruar një vdekje si pasojë e COVID-19 dhe 110 raste të reja.

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera