×
 • Lajme
 • Lajme

  Paqartësi nëse do të përdorën shkollat e veriut për votimin e 21 prillit

  FrontOnline
  13 Prill 2024

  Edhe tani ka paqartësi nëse shkollat e komunave në veri do të mund të përdoren si qendra votimi më 21 prill, kur qytetarët do të deklarohet për ose kundër shkarkimit të kryetarëve aktualë.

  Paralajmërimet se shkollat mund të mos jenë të qasshme për votimin e 21 prillit në komunat veriore, i kanë shkuar në vesh Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ).

  Andaj, ky institucion para dy ditësh u ka dërguar një letër secilës komunë.

  Përmes tyre ka kërkuar që t’i jepen informacione për gjendjen e këtyre objekteve.

  “Planifikimet tona dhe i gjithë procesi deri tani ka qenë i orientuar drejt qendrave të votimit nëpër shkolla. Prandaj deri më tani nuk kam një përgjigje nëse votimi do të zhvillohet në kontejnerë. Ne jemi në komunikim me kryetarët e komunave dhe institucionet tjera, të cilat duhet të na sigurojnë qasjen nëpër shkolla”, tha Arianit Elshani, anëtar i PDK-së në KQZ.

  Kryetari i Zubin Potokut i ka thënë TV Dukagjinit se ai ka njoftuar KQZ-në që çdo objekt që është në pronësi të komunës mund të përdoret si qendër votimi.

  Televizioni ka komunikuar edhe me zyrtarë të komunës se Leposaviqit dhe të njëjtit kanë thënë se nuk u ka shkuar ndonjë kërkesë nga KQZ-ja me kërkesë specifike për shfrytëzimin e objekteve për t’i përdorur ato si qendra votimi.

  Por ngurrim për t’u deklaruar ka te dikush tjetër.

  Bojkoti i zgjedhjeve të vitit të kaluar nga Lista Serbe kishte bërë që shkollat të mos mund të përdoren si qendra votimi, dhe zgjedhjet e parakohshme lokale në veri u zhvilluan në kontejnerë të improvizuar si qendra votimi.

  Bojkot të ngjashëm ky subjekt politik më i madh i serbëve, ka paralajmëruar edhe ndaj votimit të 21 prillit për shkarkimin apo jo të kryetarëve aktualë nga partitë shqiptare.

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Lajme25 Maj 2024
  Me një organizim nga PDK-ja, sot në Finlandë, u themelua Këshilli për Organizimin e Kuvendit të partisë atje. Ky këshill prej 24...
  Lajme25 Maj 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në kuadër të vizitës zyrtare në Uashington D.C mbajti një ligjëratë...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se me ftesë të Federatës së Çiklizmit të Kosovës dhe grupit...
  Sport25 Maj 2024
  Është mbyllur xhiro e fundit e Superligës së Kosovës në futboll, ku Ballkani e ka mposhtur Prishtinën, ndërsa Gjilani e ka siguruar...
  Vip25 Maj 2024
  Nora Istrefi dhe Robert Berisha kanë vite që janë ndarë. Por se si qëndron raporti i tyre në ditët e sotme, e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.