×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Papa dërgohet në spital

  FrontOnline
  28 Shkurt 2024

  Papa Françesku, që po përballet me grip, është dërguar në spital të mërkurën pas deklarimit të përjavshëm, ka njoftuar Vatikani. Vatikani nuk ka treguar për gjendjen e Papës.

  87-vjeçari është fotografuar gjatë arritjes në spitalin e kryeqytetit italian, ka njoftuar agjencia e lajmeve ANSA.

  Sipas një njoftimi nga Vatikani, Papa ka kryer disa testime e më pas është kthyer në selinë e shenjtë.

  Më herët gjatë ditës, sipas pamjeve, Papa dukej i lodhur e po asistohej nga ndihmësit.

  Françesku ka pasur telashe me gripin javën e fundit. Ai ka anuluar takime ditëve të fundit.

  Në prill, papa kishte qëndruar në spital për tri ditë për shkak të bronkitit. Viteve të fundit, disa herë është përballur me probleme shëndetësore. Ai ka treguar se kur ishte fëmijë në Argjentinë ka pasur telashe me mushkëri.

  Ai disa herë ka dhënë sinjale se është i gatshëm të dorëhiqet, sikur pararendësi Benedict XVI, nëse gjendja e tij shëndetësore ia pamundëson të udhëheqë Vatikanin. Dorëheqja e Benedicktit më 2013 ishte pikë kthese për kishën. Ishte dorëheqja e parë në gjashtë shekuj.

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Zyrtari i tretë më i pushtetshëm në Kinë, Zhao Leji – anëtar i Komitetit të Partisë Komuniste të Kinës – e ka...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Holanda do të mbyllë ambasadën e saj në Teheran të Iranit, nesër si një masë paraprake. Kështu tha Ministria e Jashtme holandeze,...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Një person ka humbur jetën dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi një kabinë e teleferikut u përplas me një shtyllë të...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Qytetarët e Kosovës dhe ata të Shqipërisë do të kalojnë përmes pikës kufitare të Vërmicës me procedura të shpejtuara përgjatë 9 muajve...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Një person ka humbur jetën dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi një kabinë e teleferikut u përplas me një shtyllë të...
  Lajme13 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka kujtuar masakrën e Studenicës dhe atë të Llashticës ku forcat serbe 25 vjet më parë, me...
  Sport13 Prill 2024
  Synimi i Tottenham për të siguruar një vend në Champions League është goditur të shtunën kur "Spurs" është mposhtur në një ndeshje në "St James`...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar sot masakrën e Llashticës së Gjilanit në 25-vjetorin e saj....
  Ekonomi13 Prill 2024
  Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB, Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe Organizata ekonomike SHRBSH nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi mes vete me qëllim...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.