[wp-story]

Bota/Rajoni

Palmer takohet me Daçiqin, i jepet mbështetje vazhdimit të dialogut

Palmer takohet me Daçiqin, i jepet mbështetje vazhdimit të dialogut
13:54 | 05 Nëntor 2019

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit njëherësh emisar i Amerikës për  Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer është takuar sot në Beograd me shefin e diplomacisë serbe, Ivica Daçiq.

Sipas zyrës për media të Daçiqit gjatë takimit ” i është dhënë  mbështetje vazhdimit të dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës sa më shpejt të jetë e mundur”, transmeton Klan Kosova.

Në deklaratën e Ministrisë së Jashtme tëe Serbisë gjithashtu theksohet se Palmer rikonfirmoi mbështetjen e fortë të Ëashingtonit “për qëllimin strategjik të integrimit evropian të Serbisë dhe të gjithë rajonit”.

Zyrtari i lartë amerikan, Matthew Palmer të hënën në Serbi u takua me presidentin e këtij vendi, Aleksandar Vuçiq me të cilin foli për dialogun dhe arritjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë./Front Online/

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera