×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSH: Një lloj i ri i Coronavirusit shfaqet në Danimarkë, Holandë, Australi

  FrontOnline
  20 Dhjetor 2020

  Një lloj i ri i koronavirusit, i cili u shfaq në juglindje të Anglisë, u gjet në Danimarkë, Holandë dhe Australi, njoftoi sot drejtoresha teknike e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Maria van Kerkhove.

  “Një lloj i ri i koronavirusit u shfaq në Danimarkë, Holandë dhe kishte një rast në Australi, por nuk u përhap më tej atje,” tha Van Kerkhove për BBC, siç raportohet nga CNN.

  E pyetur nëse lloji i ri erdhi nga jug-lindja e Anglisë, ajo u përgjigj në mënyrë pozitive.

  “Po. Sipas informacionit që Anglia ndan me ne, lloji i ri erdhi ose nga juglindja e Anglisë ose nga Londra,” tha Van Kerkhove.

  Ajo shtoi se Britania e Madhe përcaktoi ekzistencën e një lloji të ri të virusit “përsëri në shtator, i cili ende po qarkullonte në juglindje të Anglisë”.

  “Ne jemi të shqetësuar për përhapjen e virusit dhe faktin se ka shumë mutacione. Ne jemi të vetëdijshëm se lloji i ri nuk shkakton raste më të rënda sipas rezultateve paraprake, megjithatë, studimet janë duke u zhvilluar dhe ne do të shohim rezultatet,” tha ajo.

  Van Kerkhove tha se renditja e mëtejshme do të jetë e dobishme për të zbuluar nëse ky lloj po qarkullon diku tjetër në botë.

  “Sa më gjatë të përhapet kjo specie, aq më e madhe është mundësia e ndryshimit. Ne me të vërtetë duhet të bëjmë gjithçka për ta ndaluar atë “, përfundoi përfaqësuesja e OBSH-së.

  Më herët, kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson, tha se lloji i ri i koronavirusit ishte 70% më ngjitës sesa llojet e mëparshme.

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Marko Gjuriq, ka zhvilluar një bisedë me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Serbi, Edward...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Pasditen e sotme flakët kanë përfshirë një pjesë të spitalit të Shkodrës. Ende nuk dihen shkaktarët e këtij zjarri, shkruan TCh, transmeton...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.