×
 • Lajme
 • Lajme

  NYT: Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë

  FrontOnline
  25 Maj 2024

  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin.

  Gazeta ka biseduar me 40 persona, shumica nga ta Republikanë.

  Artikulli flet për karrierën e Grenellit në kohën kur në pushtet ishte Donald Trump dhe kur ushtroi pozita të ndryshme në kabinetin e tij, nga i dërguar special për dialogun Kosovë-Serbi deri te ushtruesi i detyrës së Shefit të Agjencisë së Inteligjencës të ShBA-së.

  Në një pjesë të këtij shkrimi flitet edhe për Kosovën.

  Aty zbulohet një episod shumë interesant. Grenelli i kishte propozuar Trumpit që të vizitonte ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi në Hagë.

  “Në një episod të pa raportuar më parë, zoti Grenell propozoi vitin e kaluar një ide për të nënvizuar ankesat e zotit Trump se aktakuzat e ngritura nga prokurori i posaçëm, Jack Smith, ishin politike. Zoti Grenell i propozoi zotit Trump t’i bashkohej atij në një vizitë te ish-presidenti dhe kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në burgun në Hagë, ku ai pret gjykimin për akuzat për krime lufte. Edhe z. Thaçi u padit nga z. Smith, i cili mbikëqyri ndjekjet penale të krimeve të luftës në Hagë përpara se të emërohej këshilltar special. Zoti Thaçi ka thënë se politika qëndron në themel të akuzave kundër tij”, shkruan NYT.

  Megjithatë, sipas gazetës amerikane, Trumpi nuk e kishte pranuar këtë ide.

  “Zoti Trump nuk e përqafoi idenë e zotit Grenell. Një person i afërt me z. Thaçi tha se i dukej argëtuese ideja e zotit Trump dhe një rrëmujë të zhurmshme mediatike përpara IEVP të Hagës – por vendosi se do të ishte më mirë të fokusohej në rastin e tij”.

  “Zoti Grenell ka postuar pretendime në mediat sociale se aktakuza e z. Thaçi ishte një komplot i udhëhequr nga Departamenti i Drejtësisë”, ka shkruar më tej NYT në këtë artikull të gjatë.

  Aty përmendet edhe koha kur Grenelli tentonte të arrinte paqe mes Kosovës dhe Serbisë, dhe si ideja e tij që Liqeni i Ujmanit të riemërtohej në “Liqeni Trump”.

  “Në fund të vitit 2020, i etur për një grusht shteti diplomatik në ditët e fundit para zgjedhjeve presidenciale, zoti Trump e dërgoi z. Grenell në një mision që ka turbulluar diplomatët perëndimorë për një dekadë: Për të nxitur Serbinë që të njohë Kosovën, një ish-krahinë me shumicë shqiptare, si shtet i pavarur. Zoti Grenell u afrua me liderët rajonalë, duke injoruar kryesisht diplomatët amerikanë dhe të Bashkimit Evropian, të cilët kishin punuar për këtë çështje për vite me radhë”.

  “I sigurt për një marrëveshje, z. Grenell propozoi riemërtimin e një rezervuari industrial që lidh Kosovën dhe Serbinë në ‘Liqeni Trump’ për të përkujtuar arritjen e tij. Por negociatat dështuan pasi gjykata e krimeve të luftës në Hagë njoftoi planet për të paditur zotin Thaçi, presidentin e Kosovës. Serbët dhe shqiptarët në Kosovë, gjithnjë e më të përçarë, ende e quajnë liqenin me dy emra të ndryshëm, asnjëri prej të cilëve nuk është Trump”, përfundoi shkrimi i NYT.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Vetëm disa ditë pas çlirimit të Prishtinës, ushtarët britanikë zbuluan disa dhoma torturash që ishin shfrytëzuar nga paramilitarët serb. Së bashku me...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.