×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një krizë e madhe energjetike godet Kinën

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Mallrat nga Kina kanë pritur tre herë më shumë se në tetor, ndërsa çmimi i tyre është rritur ndjeshëm.

  Në garën për ajër të pastër, qeveria ka rënë në një kurth – prodhimi i burimit kryesor, por të papranueshëm për mjedisin – qymyrit – është zvogëluar. Megjithatë, vendi nuk ka arritur të kalojë plotësisht në burime alternative.

  Muajin e kaluar, fabrikat në Kinë morën një urdhër nga qeveria: të shkurtojnë javën e punës në dy ditë gjatë festimit të Ditës Kombëtare të Kinës. Megjithatë, shumica e prodhuesve ende nuk janë kthyer në orarin standard.

  “Më parë prodhimi i smartfonit në Kinë zgjati 45 ditë dhe sot thonë ‘numëro 120 ditë’ për një çelës të zakonshëm për çelësat e fabrikës, sepse të gjitha afatet janë vazhdimisht në lëvizje. Kjo lidhet me nevojën për të ruajtur ngarkesën optimale të rrjeteve energjetike kineze. Puna me kapacitet maksimal do të jetë problem – siç thotë qeveria kineze”, shpjegon eksperti për blerjen e pajisjeve elektrike nga Kina, Alexei Ryazantsev.

  Në prag të Lojërave Olimpike të ardhshme, kinezët filluan të mbyllin në mënyrë aktive minierat e qymyrit për të treguar gatishmërinë e tyre për të hequr dorë nga energjia që ndikon negativisht në klimën.

  “Me ta, ekonomia doli herët nga ‘kriza e kurorës’, popullsia filloi të konsumonte shumë energji dhe prodhimi u ul. Fermat me erë prodhonin më pak energji”, thotë Igor Yushkov, një analist kryesor në Fondin Kombëtar të Sigurisë së Energjisë.

  Si pasojë, furnizimi me energji elektrike ka pasur ndërprerje në 20 provinca kineze, ndërsa autoritetet kanë kufizuar konsumin në 16 provinca. Në disa rajone, ndërprerjet e energjisë elektrike kanë prekur edhe sektorin e banesave.

  “Ka probleme në veri. Prodhimi i qymyrit po rritet, por qeveria po e kontrollon fort. Kufizimet nuk prekin banorët, por prekin strukturat tregtare”, thotë gazetari Vladimir Grabar.

  Furnizuesit kinezë po informojnë partnerët për shtyrjen e afateve, por ata nuk mund të shpallin data specifike. U shfaqën edhe problemet e vjetra. Çmimi i pjesëve dhe materialeve për prodhim vazhdon të rritet. Çmimi i polimereve është rritur 10 për qind. Qendrat industriale kineze nuk janë gati për rritjen e kërkesës për të ‘Premten e Zezë’ që po vjen, dhe po vijnë edhe festat e Vitit të Ri. Ekonomistët parashikojnë një deficit të pajisjeve, pjesëve të automjeteve dhe rrobave.

  Kriza energjetike në Kinë ka prekur ekonomitë e pothuajse të gjitha vendeve. Qeveria kineze po përpiqet të zgjidhë problemin. Javët e fundit, prodhimi i qymyrit në Kinë është rritur me më shumë se një milion ton në ditë, por jo kudo.”Situata ajrore në Kinë është e vështirë dhe kjo ndër të tjera lidhet me djegien e qymyrit.

  Qëllimi është që të gjithë të vijnë në Lojërat Olimpike dhe të shohin që qielli në Kinë është i pastër, blu”, tha kreu i Zyra e kompanisë konsulente në Pekin.

  Një tjetër surprizë e pakëndshme mund t’i presë kinezët në prag të Vitit të Ri – deficiti i lodrave, dekorimeve të Vitit të Ri dhe gjithçkaje tjetër. Çmimet pritet të rriten me 10-15 për qind derisa Pekini të dalë nga kriza energjetike. Ekspertët besojnë se kjo nuk do të ndodhë para Vitit të Ri Kinez./FrontOnline/

   

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Policia ka arrestuar 40-vjeçarin në shtëpinë e të cilit u gjetën 4 persona të moshës nën 18 vjeç pa ndjenja dhe me...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.