×
 • Lajme
 • Lajme

  Nis edicioni i dytë i Festivalit të Shkathtësive Digjitale që po mbahet në Prizren

  FrontOnline
  25 Maj 2024

  Në Parkun e Inovacionit dhe Trajnimeve në Prizren, është hapur edicioni i dytë i Festivalit të Shkathtësive Digjitale, ku qindra studentë po ndjekin një ditë edukative dhe fuqizuese.

  Pjesë e hapjes së këtij festivali kanë qenë edhe Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, së bashku me ambasadorin e BE-së Tomáš Szunyog dhe ambasadorin gjerman Jörn Rohde, raporton Ekonomia Online.

  “Më shumë se 500 studentë, entuziastë të teknologjisë dhe një gamë e larmishme pjesëmarrësish po ndjekin me entuziazëm një ditë edukative dhe fuqizuese plot aktivitete të fokusuara në ‘Tranzicionin Binjak’ drejt një të ardhmeje të qëndrueshme digjitale. Programi i gjerë i festivalit përfshin diskutime të hollësishme, punëtori gjithëpërfshirëse dhe prezantime frymëzuese që janë përshtatur për pjesëmarrësit duke përfshirë profesionistë, biznese dhe studentë”, thuhet në njoftim.

  Financuar nga BE-ja dhe Gjermania, kjo ngjarje nxjerr në pah kryqëzimin kritik të tranzicionit të gjelbër dhe digjital. Tranzicioni digjital integron teknologjitë e përparuara në jetën e përditshme, duke nxitur rritjen ekonomike dhe duke përmirësuar cilësinë e jetës.

  Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në Kosovë, Arbërie Nagavci, theksoi se tranzicioni digjital dhe i gjelbër është mënyra optimale për të garantuar transformimin efikas të arsimit dhe përmirësimin e cilësisë së tij.

  “Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Arsimit janë përherë në krye dhe në krah të nismave që mbështesin këtë objektivë, dhe Festivali i Shkathtësive Digjitale është shembull i shkëlqyer për arritjen e këtij qëllimi madhor”, tha ajo.

  Në hapje të ngjarjes, Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë në Kosovë, Rozeta Hajdari, tha inovacioni dhe epoka digjitale po e transformojnë botën në mënyra të paimagjinueshme.

  “Nëpërmjet bashkëpunimit dhe shkëmbimit të njohurive, ne mund të rrisim konkurrencën e NVM-ve dhe të ndërtojmë një të ardhme më të ndritshme për brezat e rinj”, përfundoi Ministrja Hajdari.

  Në fjalën e tij të hapjes, Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, ambasadori Tomáš Szunyog, tha se Festivali i Shkathtësive Digjitale është një mundësi e jashtëzakonshme për të eksploruar kryqëzimet e tranzicionit të gjelbër dhe digjital.

  “Këto tranzicione nuk janë vetëm rrugë drejt një të ardhmeje të qëndrueshme, por janë thellësisht të ndërlidhura. Inovacionet digjitale mund të zhbllokojnë efikasitetin në energjinë e ripërtërishme, bujqësinë e qëndrueshme dhe modelet ekonomike qarkore. Bashkimi Evropian është krenar që e mbështet Kosovën në këtë rrugëtim, duke nxitur rritjen ekonomike, sociale dhe mjedisore. Mezi pres të shoh idetë dhe bashkëpunimet inovative që do të dalin nga ky festival”, theksoi ai.

  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde, theksoi se “ITP është bërë një vend, dhe Festivali vjetor i Shkathtësive Digjitale është bërë një mundësi e shkëlqyer, ku mendjet e zgjuara me bazë ndërdisiplinore nga e gjithë Kosova dhe më gjerë takohen, mësojnë së bashku dhe krijojnë inovacione”.

  Festivali organizohet përmes komponentit Digjital për Biznesin, i zbatuar në kuadër të Qendrës së Transformimit Digjital të ITP-së si bashkëfinancim nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane.

  Festivali i Shkathtësive Digjitale mbështetet edhe nga institucionet e nderuara si pjesë e Iniciativës Crosscience, një platformë bashkëpunuese që bashkon 11 universitete publike dhe private në Kosovë, së bashku me një inkubator biznesi universitar.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Vetëm disa ditë pas çlirimit të Prishtinës, ushtarët britanikë zbuluan disa dhoma torturash që ishin shfrytëzuar nga paramilitarët serb. Së bashku me...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.