×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Nga ekzekutimi i Saddam Husseinit deri tek skandali Watergate, këto ndodhën me 5 nëntor ndër vite

  FrontOnline
  05 Nëntor 2019

  Data 5 nëntor, është e mbushur me plot ngjarje të cilat lanë gjurmë në botë

  Disa nga ngjarjet që ndodhën me këtë datë janë:

  1932. SHBA, Roosvelt: Ndërsa dy kandidatët presidencialë Hoover dhe Roosvelt përfundojnë turneun e tyre në vend, një rënie e Roosvelt, u parashikua kur 40,000,000 votuesit do të vendosnin se kush do ishin udhëheqësit e ardhshëm, në kohët e papunësisë masive dhe vështirësive të mëdha. Shanset ishin 5 me 1, në fitoren e Roosvelt.

  1935. Japoni, Përplasja e Patrullave Kufitare: Qeveria japoneze u bëri thirrje rusëve të diskutojnë një përplasje të patrullës kufitare. Ky konflikt u shëkmbye midis ushtarëve sovjetikë dhe japonez. Kjo ishte në të vërtetë kërkesa e dytë e dërguar nga një ambasdor sovjetik në lidhje me këtë çështje.

  1973. SHBA, Skandali Watergate: Në mes të nevojës për paqe në Lindjen e Mesme, së bashku me krizën e madhe të energjisë, që ishte në diskutim në Kongres, nisi një çështje tjetër, fakti se a duhet të tërhiqet presidenti Nixon apo jo. Ai dyshohej të ishte pjesë e skandalit të Watergate.

  1976. SHBA përballë papunësisë masive: Shkalla e papunësisë në SHBA, vazhdonte të rritej me shifrat deri në 7.8-9%.

  1978.Kryeministri i Iranit jep dorëheqje: Jaffer Sharif-Emami jep dorëheqje pas dy ditësh të sundimit virtual të turmës.

  2006. Saddam Hussein u dënua me vdekje: Saddam Huseini u dënua për krime kundër njerëzimit, dhe u var në gjyqin al-Dujail, për rolin e tij në masakrën e 148 shiitë në 1982.

  2003.India nis mission në Mars: India ka nisur me sukses mission e tyre të Orbiterit në Mars, duke shpresuar se do të bëheshin vendi i 4 që arrinte Marsin. Anija kozmike pritej të udhëtonte për 300 para se të arrinte në planetin Mars

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit të Shqipërisë, Bajram Begaj...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky,...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron se ky vend nuk është i interesuar...
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Manchester United raportohet se ka kontaktuar Zinedine Zidane, të cilin e shohin si pasardhës të Erik ten Hag. Ten Hag nuk e...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ukraina nisi një tjetër sulm me raketa në Sevastopol këtë mëngjesin e së shtunës, që ndodhet në Krimenë e pushtuar nga rusët....
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron se ky vend nuk është i interesuar...
  Sport23 Shtator 2023
  Trajneri i Paris Saint-Germain, spanjolli Luis Enrique ka thënë se lojtari i tij Achraf Hakimi ende bën shaka me të për fitoren...
  Lajme23 Shtator 2023
  Eksperti i sigurisë Drizan Shala, tha se nëse KFOR do i mundësojë Vuçiçit që ai të vizitojë Manastirin e Graçanicës, do të...
  Sport23 Shtator 2023
  Carlo Ancelotti ka dhënë detaje të reja se kur do të kthehet Vinicius Jr nga lëndimi. Në fakt sulmuesi brazilian ka lënë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.