[wp-story]

Bota/Rajoni

Nga ekzekutimi i Saddam Husseinit deri tek skandali Watergate, këto ndodhën me 5 nëntor ndër vite

Nga ekzekutimi i Saddam Husseinit deri tek skandali Watergate, këto ndodhën me 5 nëntor ndër vite
13:32 | 05 Nëntor 2019

Data 5 nëntor, është e mbushur me plot ngjarje të cilat lanë gjurmë në botë

Disa nga ngjarjet që ndodhën me këtë datë janë:

1932. SHBA, Roosvelt: Ndërsa dy kandidatët presidencialë Hoover dhe Roosvelt përfundojnë turneun e tyre në vend, një rënie e Roosvelt, u parashikua kur 40,000,000 votuesit do të vendosnin se kush do ishin udhëheqësit e ardhshëm, në kohët e papunësisë masive dhe vështirësive të mëdha. Shanset ishin 5 me 1, në fitoren e Roosvelt.

1935. Japoni, Përplasja e Patrullave Kufitare: Qeveria japoneze u bëri thirrje rusëve të diskutojnë një përplasje të patrullës kufitare. Ky konflikt u shëkmbye midis ushtarëve sovjetikë dhe japonez. Kjo ishte në të vërtetë kërkesa e dytë e dërguar nga një ambasdor sovjetik në lidhje me këtë çështje.

1973. SHBA, Skandali Watergate: Në mes të nevojës për paqe në Lindjen e Mesme, së bashku me krizën e madhe të energjisë, që ishte në diskutim në Kongres, nisi një çështje tjetër, fakti se a duhet të tërhiqet presidenti Nixon apo jo. Ai dyshohej të ishte pjesë e skandalit të Watergate.

1976. SHBA përballë papunësisë masive: Shkalla e papunësisë në SHBA, vazhdonte të rritej me shifrat deri në 7.8-9%.

1978.Kryeministri i Iranit jep dorëheqje: Jaffer Sharif-Emami jep dorëheqje pas dy ditësh të sundimit virtual të turmës.

2006. Saddam Hussein u dënua me vdekje: Saddam Huseini u dënua për krime kundër njerëzimit, dhe u var në gjyqin al-Dujail, për rolin e tij në masakrën e 148 shiitë në 1982.

2003.India nis mission në Mars: India ka nisur me sukses mission e tyre të Orbiterit në Mars, duke shpresuar se do të bëheshin vendi i 4 që arrinte Marsin. Anija kozmike pritej të udhëtonte për 300 para se të arrinte në planetin Mars

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera