×
 • Lajme
 • Lajme

  Ndizen qirinj në Ferizaj për Eronën që u vra nga ish-bashkëshorti

  FrontOnline
  13 Prill 2024

  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga partitë politike dhe qytetarë të Ferizajt, janë ndezur  qirinj për një tjetër tragjedi, për vrasjen edhe të një gruaje, bashkëqytetares Eronës.

  Në këtë tubim, u bënë të gjithë së bashku për të shprehur solidaritetin ndaj familjes së viktimës dhe për të thirrur për drejtësi.

  U kërkua një botë ku gratë mund të jetojnë në paqe dhe siguri, pa frikën e dhunës dhe vrasjeve të padrejta nga të ashtuquajturit “burra”.

  “Le të kujtojmë Eronën si një shembull i forcës dhe rezistencës së grave kundër dhunës gjinore. Të gjithë bashkë për drejtësi dhe për mbrojtjen e jetës së grave”, u tha nga qytetaret.

  Ndryshe, të shtunën i është dhënë lamtumira e fundit 21-vjeçares, Erona Cokli, e cila dje u vra me armë zjarri nga ish-bashkëshorti i saj, 36-vjeçar, Valon Aliu në ambientet e Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj.

  Gjykata Themelore në Ferizaj të shtunën ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji ndaj të dyshuarit Valon Aliu për vrasjen e ish-bashkëshortes dhe plagosjen e vëllait të mitur të viktimës.

  Valon Aliu po dyshohet për vrasje të rëndë dhe për armëmbajtje pa leje.

  Gjykata ka njoftuar se i dyshuari e ka qëlluar me armë viktimën disa herë në kokë brenda zyrës së Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj./Telegrafi/

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Faton Peci, ka deklaruar se Promovimi i produkteve vendore ashte veprim patriotik. Gjatë së shtunës,...
  Lajme25 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës i ka ndarë 110 mijë euro për Elzën Ujkani, motrën e deputetes së VV-së, Fjolla Ujkani e cila u...
  Lajme25 Maj 2024
  Pas paralajmërimit për protestë në Serbi, në Leposaviq vërehet prezencë më e madhe e Policisë së Kosovës dhe KFOR-it. Megjithatë situata në...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Gazetari i Frankfurter Allgemeine Zeitugn, Michael Martens, ka publikuar një editorial rreth nismës së Gjermanisë për Rezolutën për Srebrenicën që u miratua...
  Lajme25 Maj 2024
  Mustafë Kadrijaj, thotë për Front Online se e vetmja e hyrë deri më tani janë remitencat por që ato përplasen tek pjesa...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, po qëndron në Rahovec në shënim të Ditës së Verës ku së bashku...
  Lajme25 Maj 2024
  Në Komisionin për Mbrojte dhe Siguri delegacioni nga Kosova, kryesuesi deputeti Driton Hyseni, e ka falënderuar shtetin e Bullgarisë për kontributin që...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, ka bërë të ditur se përgjatë qëndrimit në SHBA është takuar edhe me Ndihmës sekretarin e Shtetit,...
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-ministri i Tregtisë, Vesel Krasniqi, thotë për “Front Online” se me remitencat janë sa 1/3 e buxhetit të Kosovës. Por, Krasniqi thotë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.