Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Mustafa: Kosova ka arsye të mos ulet në tryezë të bisedimeve me Vuçiqin, derisa ai t’i tërheqë fjalët e veta

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kërcënimet e fundit të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq për luftë, kanë ngjallur shumë reagime në Kosovë. Këto deklarata po i sheh jo serioze kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa.

  Mustafa ka pohuar se vendosja e ushtarëve të KFOR-it në Kosovë është pikërisht pasi këta të fundit e njohin mirë politikën serbe.

  “Krekosjet e Presidentit të Serbisë nuk duhet t’i marrim seriozisht. Në Kosovë jo rastësisht qëndron misioni i NATO-s. Ata që kanë vendosur që KFOR-i të qëndroj këtu, e kanë njohur mirë Serbinë dhe prirjet e saj për krime. Krahas kësaj ngritja e potencialeve mbrojtëse të ushtrisë sonë me përkrahje të shteteve më të fuqishme bëhet me qëllim të krijimit të një ekuilibri të paqes”, ka thënë për Objektiv Mustafa.

  Mustafa madje thotë se tashmë Kosova ka arsye të mos e vazhdojë dialogun me Serbinë.

  “Megjithatë, pa pasur asnjë frikë nga krekosjet e tilla, Kosova ka arsye të mos ulet në tryezë të bisedimeve me Aleksandër Vuçiqin, përderisa ai t’i tërheqë fjalët e veta”, tha mes tjerash Mustafa.

  Sjelljen e Vuçiqit karshi shtetit të Kosovës, kreu i LDK-së e arsyeton me presionin mbi palën kosovare në proces të dialogut.

  Ai thotë se deklaratat e fundit të presidentit serbë, tanimë janë përgjegjësi e Bashkimit Evropian, dhe si të tilla sipas tij, BE-ja duhet të ballafaqohet tani me to.

  “Jam i bindur që kjo sjellje Vuçiqit ka për qëllim presionin mbi palën kosovare në proces të dialogut. Kosova ka të drejtë plotësisht që të refuzoj këtë qasje. Tani është në duart dhe përgjegjësinë e BE-së të ballafaqohet me këtë situatë”, theksoi më tej Mustafa.

  Në anën tjetër, sa i përket zgjedhjes së Presidentit të Kosovës, pas dorëheqjes së ish-presidentit Hashim Thaçit, Mustafa është shprehur pesimist, pasi që sic thotë ai zgjedhja e presidentit kërkon shumicë parlamentare për tu votuar më pas në Kuvend.

  “Sa i përket takimeve për zgjedhjen e Presidentit, jam shprehur se duhet të presim pak kohë tani pas arrestimeve, sepse si koalicion nuk kemi fuqi ta zgjedhim presidentin vet pa subjektet tjera parlamentare”, ka deklaruar Mustafa për Objektiv duke shtuar se LDK-ja do të koordinohet edhe me partitë e opozitës, kur ato të jenë gati.

  KEDS njofton se këto vende do mbesin pa energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.