×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mungesa e fuqisë punëtore sfidë për ekonominë gjermane

  FrontOnline
  29 Shkurt 2024

  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal të Punës Hubertus Heil, mungesa e fuqisë punëtore mund të bëhet pengesa kryesore e ekonomisë. Prandaj, ministria e SPD ftoi më shumë se 700 përfaqësues të ekonomisë, shoqëritë e ndryshme dhe institucionet arsimore në një kongres njëditor në Berlin.

  “Atë ditë, nuk do të promovojmë shumë ide të mira se si të sigurojmë një numër të mjaftueshëm të fuqisë punëtore profesionale, ideja që ka, por duhet të mbajë takimin më të njohur”, tha ai, i cili hapi kongresin me të njohur Ministrinë e Ekonomisë. Robert Habeck (Të Gjelbërit) dhe ministri i Arsimit Bettina Stark-Watzinger (FDP), shkruan dw përcjell albinfo.ch.

  Në Gjermani, 46 milionë vetë aktivë aktivë në punë janë, që është një rekord. “Gjermania është pra akoma një vend ku punohet shumë,” tha Heil. Ai përmendi arsimin si pikënisje për zgjidhjen e problemit të paralajmërimit të fuqisë punëtore. Sipas ministrit, në vend ka rreth 1.6 milionë vjet të moshës 20-29 vjeç pa asnjë të kualifikuar. Është e rëndësishme që çdo i ri të ketë një shans për të hyrë në punë e punës, shtoi.

  Më shumë gra dhe të tjerë të lartë

  Ministrja federale e Arsimit Bettina Stark-Wzinger, theksoi fokusat e shkollimit të dyfishtë. Është një mundësi e madhe që hap derën e një karriere profesionale”, tha politika e FDP-së.

  Çdo vit, të gjithë 45 mijë të rinj të rinj në shkollën pa asnjë kualifikim dhe pa asnjë diplomë, shpjegoi ministrja gjermane e Arsimit. Kjo është arsyeja pse qeveria federale, siç vuri në dukje ajo, ka nisur një program të posaçëm stimulues, me vlerë disa miliardë euro, nga i cili duhet të përmirësojnë 400 shkollat. Programi i programit është të lehtësojë hyrjen e të rinjve në punë.

  Sindikatat ankohen për kushtet e kushteve të punës

  Kryetarja e Shoqatës së Sindikatave Gjermane (DGB), Yasmin Fahimi, i sheh kushteve të punës si një shkak serioz i përgjigjeve të fuqisë punëtore të kësaj Gjermanie. “Aty ku kushtet janë të këqija dhe ngarkesa e lartë, do të jetë një arsye e rëndësishme e punës në afatin e shkurtër apo notave”, tha Fahimi për gazetat e grupit mediatik Funke. Dhe kështu “fillon rrethi vicioz”, sipas Fahimit. “Për shkak të arsyeve të fuqisë punëtore, puna bëhet një barrë edhe më e madhe për punonjësit e fuqisë së punës.”

  Prandaj Fahimi kërkon përmirësimin e kushteve të punës për punonjësit, programe antistres apo praktike kolektive që ofrojnë mundësi për uljen e punës. Stresi është një sinjal i qartë për punëdhënësin se duhet të bëjë diçka për problemin mendor ose fizik të punonjësve të tyre, thekson ajo. “Punëdhënësit që e injorojnë këtë, ose e kompensojnë përgjigjen e fuqisë punëtore të dukës janë edhe më shumë në punët e punëtorëve të tanishëm, ata e dëmtojnë vetëm veten e tyre, sepse punonjësit janë mbingarkuar, e kjo shkon shpensh në kurriz të gjithë të gjithë. shoqëri.”

  Hans-Jürgen Urban, anëtar i Bordit Drejtues të IG Metall (sindikata e punonjësve në industrinë e metaleve…) thekson një argument të mbajtur. Në një Urban RND për rrjetin mediatik ai tha: “Promi nuk është i përgjithshëm i fuqisë punëtore”. Kushtet dhe kualifikimet e kërkuara për një punë janë shumë të larta.

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm sulmin e Iranit kundër Izraelit, shkruan...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Mbretëria e Bashkuar ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz, bëri thirrje për unitet, pasi Irani nisi një sulm kundër Izraelit. “Ne të gjithë duhet të...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.