Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mjeku shqiptar në Gjermani: Testet e shpejta janë masa orientuese, nuk e zëvendësojnë tamponin

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Mjeku shqiptar në Gjermani Alk Shehu tregoi se testimi është një ndër shtyllat kryesore të diagnostikimit të këtij virusi.

  “Testimet në Gjermani janë shtuar në mënyrë eksponenciale që nga marsi. Gjermania arrin të bëjë rreth një milion testime në javë dhe testohen jo vetëm personat që janë simptomatik por edhe shumë njerëz në qytete të mëdha të vendit që thjesht kanë dëshirë të testohen dhe duan të dinë rezultatet e tyre.

  Po ashtu shumë e rëndësishme është dhe ndjekja e kontakteve të personit, pra nëse një person rezulton pozitiv bëhet një hetim mjaft i thelluar për të parë ku ka qenë personi dhe kë ka takuar jo vetëm 2-3 ditë përpara por 7-10 ditë përpara,” – u shpreh mjeku.

  Sa i përket testeve të shpejta ai i cilësoi si një masë orientuese ama theksoi se duhet bërë testi PCR, pra tamponi që nuk mund të zëvendësohet nga testet e shpejta.

  “Testet e shpejta këshillohen dhe përdoren më shumë në vendet që nuk kanë mundësi teknike, laboratorike që të bëjnë testet tampon në masë, po ashtu dhe në vende të nivelit të tretë,” – sqaroi Shehu, sipas burimeve të Institutit të Virologjisë Gjermane.

  Pavarësisht se në Gjermani situata është ende e qetë Alk Shehu tha se gatishmëria dhe vigjilenca janë maksimale duke qenë se shifrat e të prekurve me COVID janë gjithnjë në rritje.

  Së fundmi ai u shpreh se nuk ka ende një protokoll zyrtar sa i përket kurës që lufton virusin. Mjekimi duhet të merret vetëm nga këshillimi i mjekut dhe nuk mundet që një person të marrë antibiotik apo hollues gjaku, që është shumë i rëndësishëm për trajtimin e COVID-19, pa pasur një konsultë me mjekun.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Mars 2023
  Një burrë në Gjermani ka plagosur rëndë një vajzë 17-vjeçare me sëpatë pasi kërcënoi pasagjerët në një tren, tha policia. Në qytetin...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një delegacion i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë ka vizituar Luginën e Preshevës, ku është takuar me përfaqësues politikë e drejtues të institucioneve....
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Shtatë fëmijë ukrainas janë ribashkuar me familjet e tyre pasi u dërguan me forcë në Krimenë e pushtuar nga Rusia, sipas administratës...
  Të tjera
  Lajme25 Mars 2023
  Diplomati gjerman, Joakim Ryker tha se në momentin që marrëdhëniet Kosovë-Serbi do të normalizohen, atëherë do të bëhet dhe njohja e plotë...
  Lajme25 Mars 2023
  12:00Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, do të mbajë konferencë për medie, në lidhje me njoftimin e Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Këshillin Prokurorial. (MD,...
  Lajme25 Mars 2023
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës parashikon që sot (e shtunë) të mbajë me mot me diell dhe vranësira të çrregullta. Vranësirat në orët...
  Sport24 Mars 2023
  Bernardin Jakaj nuk njeh humbje. Boksieri shqiptar i cili jeton në Vjenë ka fituar meçin ndaj serbit, Nikoliç. Jakaj ishte më i...
  Vip24 Mars 2023
  Alaudin Hamiti sigurisht që ishte ndër emrat më të lakuar së fundmi. Kjo edhe për shkak se ai bashkë me prezantuesen Jonida...
  Lajme24 Mars 2023
  “Marshi për Drejtësi”, i organizuar nga platforma “Liria ka emër”, do të mbahet më 2 prill nga ora 14:00 në Prishtinë, në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.