×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mihail Gorbaçov thotë se njerëzimi rrezikohet nga shfarosja totale

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Lideri i fundit i Bashkimit Sovjetik, Mihail Gorbaçov paralajmëron se njerëzimi rrezikohet nga shfarosja totale, nëse nis një luftë e re botërore.

  Në një intervistë për BBC, Gorbaçov kërkon nga Rusia dhe Shtetet e Bashkuara të shkatërrojnë arsenalin e armëve bërthamore.

  “Për sa kohë që ekzistojnë armët e shkatërrimit në masë, sidomos ato bërthamoret, rreziku është kolosal. Të gjitha vendet, pa përjashtim duhet të vendosin shkatërrimin e armëve bërthamore”.

  Kur flet për rrezikun e një lufte të re botërore, Gorbaçov i referohet tensioneve tepër të larta mes Rusisë dhe Perëndimit, e po ashtu edhe tërheqjes vitin e kaluar të Shteteve të Bashkuara nga pakti i armëve bërthamore, që ai e nënshkroi me Ronald Reganin në vitin 1987.

  “Në vende të ndryshme ka konfrontime me armë, avionë e anije dërgohen andej, këtej, kudo. Kjo nuk është situata që duam”.

  Komentet, ish-udhëheqësi sovjetik sot 88-vjeç i bëri këto paralajmërime në 30-vjetorin e rënies së murit të Berlinit, që i dha fund luftës së ftohtë.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Pjesëtarët e Njësisë Speciale Intervenuese, janë duke kryer përsëri bastije në argjendarinë në Prishtinë, pronari i së cilës u arrestuar ditë më...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Në vitin 1999 ka ndërhyrë për t’i dhënë fund luftës në Kosovë. Për 78 ditë me radhë, NATO-ja ka bombarduar caqet e...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Vip03 Dhjetor 2023
  Blero u ka treguar Blerandos dhe Ardit se si e ka punuar këngën N.U.N. Ai tha se tekstin e kësaj kënge e...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.