×
 • Lajme
 • Lajme

  Miftaraj: Raporti i DASH-it shqetësues, ndër herët e para që kryeministri i Kosovës përmendët për cenim të sistemit gjyqësor dhe prokurorial

  FrontOnline
  23 Prill 2024

  Pas publikimit të këtij raporti për Front Online e ka komentuar drejtori ekzekutiv i Institutit të Kosovës për Drejtësi, Ehat Miftaraj.

  Miftaraj e ka vlerësuar si shqetësues, duke thënë se ky është ndër raportet me më së shumti vërejtje.

  Ai deklaron se aty thuhet se ka shumë probleme serioze në disa aspekte.

   “Raporti i Departamentit të Shtetit për këtë vit për Kosovën është ndër raportet me më së shumti vërejtje për institucionet e Republikës së Kosovës në fusha të ndryshme që prekin demokracinë, sundimin e ligjit dhe luftimin e korrupsionit. Është padyshim shumë shqetësuese se ky raport thekson se Kosova ka probleme serioze lidhur me të drejtat dhe liritë e njeriut, pavarësinë e gjyqësorit, lirinë e shprehjes dhe korrupsionin e lartë”, ka deklaruar Miftaraj.

  Raporti i DASH-it sipas Miftarajt, ndahet në dy nivele që pasqyron shtetin.

  Miftaraj thotë se niveli i parë lidhët me mungesën e vullnetit politik për sundimin e ligjit.

  Ai deklaron se për pushtetin aktual, është normale ministrat të përfshihen në afera korruptive dhe t’iu ofrohet mbështetje.

  “Ky raport është një pasqyrë e shtetit të Kosovës në dy nivele. Niveli i parë lidhet me mungesën e vullnetit politik të kësaj qeverie për të zbatuar parimet e qeverisjes së mirë dhe sundimit të ligjit dhe ndërtimit të kulturës së pandëshkueshmërisë në rastet e korrupsionit. Fatkeqësisht, në këtë qeveri është normale që ministrat dhe pozitat e larta të përfshihen në afera korruptive dhe për këtë të mos ketë fare pasoja, e për më tepër t’iu ofrohet mbështetje dhe mbrojtje edhe nga vet Kryeministri për personat e dyshuar në afera korruptive”, theksoi Miftaraj.

  Miftaraj thotë se është ndër herët e para që kryeministri përmendët për cenim të sistemit gjyqësor dhe prokurorial.

  Sipas Miftarajt, niveli i dytë është  për mungesën e vullnetit për të hetuar korrupsionin.

  “Është ndër herët e para kur vet Kryeministri i vendit përmendet në këtë raport si person që cenon pavarësinë e sistemit gjyqësor dhe prokurorial. Niveli i dytë ndërlidhet me një sistem prokurorial të dobët, të paguximshëm dhe me mungesë vullneti për të hetuar dhe ndjekur korrupsionin e nivelit të lartë”, vlerësoi Miftaraj për Front Online.

  Raporti i DASH-it/ Opozita dhe shoqëria civile akuzojnë Kurtin se po u ofron mbështetje të dyshuarve për korrupsion

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Agjencia France Presse (AFP) ka raportuar për procesin e regjistrimit të popullsisë në Kosovës.  në raportin e tyre thuhet se popullsia në...
  Lajme25 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se procesi i regjistrimit të popullsisë për 50 ditë, nga rreth 2600 regjistrues në 38...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka njoftuar se nesër, më 26 maj përfundon afati për të aplikuar në konkursin e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën 8 persona mbetën të plagosur mbrëmjen e kësaj të shtune në Durrës, pasi u përfshinë në një aksident masiv. Ngjarja...
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Vip25 Maj 2024
  Në një ndër netët më emocionuese të televizionit shqiptar, prezantuesi i njohur Meriton Mjekiqi është shpallur banori i parë që largohet nga...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Lajme25 Maj 2024
  Avni Islami, njohës i sigurisë thotë se rritja e numrit të vrasjeve, plagosjeve duhet të na brengos si shoqëri e të jetë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.