×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Meloni mbron Ramën, thotë se projekti me Shqipërinë për refugjatët po ecën para

  FrontOnline
  27 Maj 2024

  Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka zgjedhur ekranin e RAI 3 për ta mbrojtur homologun e saj shqiptar, Edi Ramë përballë sulmeve të së majtës dhe medias italiane që e përkrah atë për zbatimin e planit për qendrat e pritjes së refugjatëve.

  “Dua të falënderoj publikisht Edi Ramën sepse ai ka qenë objekt i çdo lloj sulmi, që kur vendosi që të nënshkruajë këtë protokoll me ne. Ajo që dëshiron të bëjë Edi Rama është që të ndihmojë Italinë. Fakti që e majta këtu kërkonte përjashtimin e tij nga Partia Socialiste Evropiane që e quan Shqipërinë narko shtet, fakti që atij i atribuojnë fjalë që nuk i ka thënë, është padrejtësi. Nuk e kuptoj pse e majta italiane nuk e falënderon Edi Ramën që po na jep një dorë për të përballuar fenomenin e emigracionit të paligjshëm. Besoj se ne duhet ta falënderojmë të gjithë Edi Ramën për këtë kontribut”, tha Meloni.

  Sipas Melonit projekti me Shqipërinë për ngritjen e qendrave të pritjes së refugjatëve po ecën përpara madje po shërben si model edhe për shtete të tjera.

  “Projekti me Shqipërinë po ecën përpara dhe do të jetë plotësisht funksional pas një kohe jo shumë të gjatë. Ky projekt dëshmon se ne po i bëjmë këto lëvizje për të mirën e vendit tonë. Mendoj se kemi të bëjmë me një projekt shumë strategjik”.

  “Të gjithë duhet të kuptojnë se nëse protokolli me Shqipërinë funksionon siç duhet, do të ndikonte pozitivisht në menaxhimin e duhur të refugjatëve të paligjshëm edhe në nivel evropian. Dikur na akuzonin për ndërtimin e Guantanamos në Shqipëri, tani po ankohen se po vonohet procesi për ngritjen e këtyre qendrave të pritjes, të ashtuquajturës Guantanamos. Duhej të paktën një minimum koherence, por të mos shqetësohen se ky projekt me Shqipërinë do të jetë i suksesshëm, duke shërbyer si model për të tjerët”, u shpreh Meloni.

  Projekti për ngritjen e qendrave të pritjes së refugjatëve në Gjadër dhe në Shëngjin pritet të nisë nga funksionimi në muajt në vijim, duke pritur në të refugjatët e shpëtuar në det nga marina italiane.

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Për fundjavën që presim Shqipëria do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Një 33-vjeçar u arrestua pasi theri me thikë një 12-vjeçare në qendrën tregtare Valkea të Finlandës të enjten në mbrëmje. Transmetuesi publik...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Pas një samiti dy-ditor të sigurisë në Bruksel, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dha një paralajmërim të ashpër në lidhje...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Instituti Hidrometeorologjik bën të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. IHK njofton se temperaturat minimale...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të zhvillohet një aksion simbolik para objektit të ri të Spitalit në Ferizaj. Këtë aksion e kanë ndërmarrë Rinia Demokratike...
  Sport15 Qershor 2024
  Kampionati Evropian i futbollit 2024 ka filluar të premten, më 14 qershor, me ndeshjen hapëse të Grupuit A, mes nikoqires Gjermanisë dhe...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të fillojë Samiti për paqe për Ukrainën, që do të mbahet në Burgenstok të Zvicrës, ku do të marrë pjesë...
  Lajme15 Qershor 2024
  Policia e Kosovës, pas informacioneve të pranuara nga Agjencia e Kosovës për Inteligjencë, ka gjetur dhe sekuestruar dje një sasi armatimi në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Kuvendi i Komunës sot do të mbajë një seancë solemne. Kjo për rastin e ditës se çlirimit të Gjilanit. Seanca nis ora...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.