×
 • Lajme
 • Lajme

  Mbi 200 vullnetarë dhurojnë gjak në Strellc për nder të dëshmorëve

  FrontOnline
  25 Maj 2024

  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash e katër vjet në Strellc të Deçanit.

  Me moton “Strellci dhuron gjak”, mbi 200 vullnetarë nga ky fshat, me këtë aktivitet, nderuan të veprën dhe sakrificën e dëshmorëve të kombit.

  “25 maji shënon fillimin e luftës frontale ndërmjet UÇK-së dhe forcave serbe, ku me atë datë ra dëshmori i parë në fshatin tonë, Ismet Ukaj, i cili tani e gëzon epitetin e heroit të kombit. Për hir të kësaj date kemi bërë dhurimin e gjakut vullnetar, tash e katër vite. Ky aktivitet tashmë është shndërruar në aktivitet tradicional dhe numri i qytetarëve nga viti në vit po rritet”, tha Vatan Istrefaj per rtk, dhurues dhe organizator.

  “Strellci masovikisht i përgjigjet dhurimit të gjakut. Është ndjenjë shumë e mirë. Ata para neve kanë dhënë gjakun dhe jetën për liri. Për me dhanë gjak është gjëja më e vogël dhe çdo herë jemi të gatshëm”, tha dhuruesi tjetër, Naim Povataj.

  Edhe Bleron Avdimetaj dhurues i gjakut, ka thënë se është ndjenjë e mirë dhurimi i gjakut dhe sadopak një kontribut i vogël për komunitetin.

  Është ky viti i katërt që të rinjtë e këtij lokaliteti dhurojnë gjak. Ata thonë se ky aksion do të vazhdojë edhe në vitet që vijnë.

  Me ofertat e “Sharr Travel”, vetëm sot 300 qytetarë udhëtojnë drejtë Shqipërisë
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Vetëm disa ditë pas çlirimit të Prishtinës, ushtarët britanikë zbuluan disa dhoma torturash që ishin shfrytëzuar nga paramilitarët serb. Së bashku me...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.