×
 • Front TV
 • Tenderët
 • Front TV

  “Masakra” me buxhetin, Pal Lekaj në fund të mandatit shpall tenderin 110.6 milionë euro (Dokumente)

  FrontOnline
  17 Janar 2020

  Enis Veliu & Lavdim Hamidi / Prishtinë

  Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit, e cila udhëhiqet nga ministri në largim, Pal Lekaj, e ka shpallur një megatender që “peshon” mbi 110.6 milionë euro, përderisa është në ditët e fundit të mandatit të tij dhe njëkohësisht Kosova nuk e ka të miratuar as buxhetin e vitit 2020, raporton portali “Front Online”.

  Ky njëherit është tenderi i tretë më i madh për nga shuma, përpos Autostradave “Ibrahim Rugova” dhe “Arbën Xhaferi”, i shpallur nga Ministria e Infrastrukturës deri më tani.

  Sipas dosjes së tenderit që e ka siguruar portali “Front Online” të hënën që lamë pas, më 13 janar 2020, Ministria e Infrastrukturës ka publikuar njoftimin për kontratë me titull: Ndërtimi i Autoudhës A7, kryqëzimi në disnivel A6, Autostrada A7 Banullë-Dheu i Bardhë, pjesa e udhëkryqit Bresal-Dheu i Bardhë.

  Ky tender është i ndarë në katër lote: Loti i parë është mbi 7 kilometra, loti i dytë është 5.1 kilometra, loti i tretë është 6.4 kilometra dhe loti i katër është 6.2 kilometra.

  Bazuar në vlerën e përgjithshme të projektit prej mbi 110.6 milionë, vlera e një kilometri Autostradë të shpallur së fundi nga Pal Lekaj do t’i kushtoj buxhetit të Kosovës rreth 4.5 milionë euro, raporton portali “Front Online”.

  Portali “Front Online” i ka dërguar pyetje Ministrisë së Infrastrukturës se mbi çfarë baze është shpallur ky megatender, derisa Kosova nuk e ka të miratuar as buxhetin e këtij viti dhe ministri Lekaj është në fund të mandatit, mirëpo ata si zakonisht kanë refuzuar të përgjigjen.

  Por, në Ministrinë e Financave i kanë thënë portalit “Front Online” se ky tender i ministrit në largim Pal Lekaj është në kundërshtim me Ligjin, pasi që për vlera të tilla të mëdha financiare nuk ka as buxhet në dispozicion.

  “Në bazë të Ligjit autoritetet kontraktuese mund ta përdorin 1/12 e vitit paraprak për muajin janar 2020 dhe 1/12 e vitit 2019 për muajin shkurt dhe asnjë cent më shumë, përderisa kjo është kontratë shumë e madhe financiare”, ka thënë një zyrtar i lartë në Ministrinë e Financave, i cili ka preferuar të flas pa emër.

  Në bazë të dosjes së siguruar të tenderit shihet se operatorët ekonomik, të cilët synojnë të marrin pjesë në këtë proces të prokurimit gjatë tre viteve të fundit duhet t’i kenë qarkullim financiar prej jo më pak se 20 milionë për secilin lot.

  Ky kriter zvogëlon tej mase konkurrencën vendore dhe i hap rrugë kompanive rajonale dhe ndërkombëtare.

  Gjithnjë duke u bazuar në dosje të tenderit, si asnjëherë më parë operatorët ekonomik që synojnë pjesëmarrje duhet të paguajnë vlera të mëdha financiare për sigurimin e tenderit, ku për lotin 1 vlera e sigurimit të tenderit është 900 mijë euro, për lotin 2 është 600 mijë euro, për lotin 3 shkon në 800 mijë euro dhe për lotin 4 është hiç më pak se 700 mijë euro.

  Sipas njoftimit të publikuar në dosje, takimi për hapjen e ofertave për këtë proces prokurimi është 24 shkurt 2020 në Ministrinë e Infrastrukturës.

  Lexo edhe:

  Dyshime për “kurdisje” të tenderit 1.1 milionësh në Ministrinë e Pal Lekajt (Dokumente)

  /Front Online/

  Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500
  Nga Rubrika
  Front TV20 Shkurt 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në kuadër të shënimit të 35-vjetorit të grevës së minatorëve të Trepçës, ka vizituar ekspozitën personale të...
  Front TV20 Shkurt 2024
  Ish-kryeministri Ramush Haradinaj e ka “injoruar’ kryeministrin Albin Kurti, gjatë ceremonisë së shënimit të 35-vjetorin e Grevës së Minatorëve, mbajtur sot në...
  Front TV19 Shkurt 2024
  Ish-deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Adem Grabovci, ka thënë se në historinë e shtetit të Kosovës, qeveria e udhëhequr nga...
  Të tjera
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Besa Gaxherri nga LDK-ja thotë se marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës tashmë janë të dëmtuara, madje sipas saj, edhe më...
  Sport20 Shkurt 2024
  Ish-trajneri i portierëve tek Blackburni, Steven Drench, njëherësh ish-trajner i portierit të Arsenalit, David Raya, ka thënë se duart gjigante të reprezentuesit...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Nevzad Lutfiu, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës, ka bërë të ditur se sot me partitë politike shqiptare në...
  Sport20 Shkurt 2024
  Antonio Conte raportohet se e ka bërë prioritet marrjen e drejtimit të Bayern Munichit për sezonin e ardhshëm. Gjithsesi, ka edhe kandidatë...
  Vip20 Shkurt 2024
  Prezantuesja e njohur, Roza Lati njëherësh një ndër personazhet më të përfolura në sezonin e tretë të BBV Albania është bërë virale...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.