×
 • Lajme
 • Lajme

  MAPL e dërgon në gjykatë Përparim Ramën, themeloi jashtëligjshëm tri Drejtori

  FrontOnline
  29 Maj 2024

  Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL) e ka çuar në Gjykatë kryetarin e Kryeqytetit, Përparim Rama.

  Arsye për këtë del të jetë themelimi i tri drejtorive të reja. Më 8 shkurt të këtij viti, Komuna e Prishtinës e kishte nxjerrë një vendim për ndryshim/plotësimin e vendimit të datës 19 janar, 2016 nga atëherë kryetari Shpend Ahmeti.

  Me vendimin e ri të Kryeqytetit u themeluan tri drejtori të reja, gjegjësisht “Drejtoria për Transformimin e Kryeqytetit”, “Drejtoria e Pronës dhe Kadastrit”, që është fuzionim i drejtorive të Pronës dhe Kadastrit, dhe “Drejtoria e Planifikimit, Urbanizmit dhe Mjedisit”, po ashtu fuzionim i dy drejtorive, asaj të Urbanizmit dhe të Planifikimit Strategjik.

  Mirëpo, ky vendim i kryetarit Rama po del të jetë jo në harmoni me ligjin.

  Kështu, MAPL-ja ka marrë vendim që lëndën e kompletuar ta dërgojë në gjykatën kompetente.

  Në shkresën e protokolluar më datë 29 maj, 2024 të MAPL-së, sqarohet se kjo ministri më 13 mars i kishte dërguar Komunës së Prishtinës kërkesën për rishqyrtim të aktit.

  No description available.

  Megjithatë, theksohet se e njëjta nuk ka ndërmarr asnjë hap në këtë drejtim.

  “Duke pasur për bazë se Kryetari i Kryeqytetit të Prishtinës, konform nenit 82.2 të Ligjit Nr. 03/L040 për Vetëqeverisje Lokale, nuk ka ndërmarr asnjë veprim konform kërkesës së MAPL-së për rishqyrtim dhe harmonizim të aktit me legjislacionin në fuqi, Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal, konform nenit 82 të Ligjit Nr. 03/L-040 për Vetëqeverisje Lokale, dërgon Vendimin Nr. 14.030/01.21504/24 për ndryshim/plotësimin e vendimit Nr. 01-031-13761 të datës 19.01.2016 në gjykatën kompetente për të vendosur lidhur me këtë çështje”, thuhet në shkresën e MAPL-së, raporton Klankosova.tv.

  No description available.

  Për paligjshmërinë mbi themelimin e tri drejtorive komunale, në Rubikon të Klan Kosova kishte folur edhe drejtoresha ekzekutive e Iniciativës për Progres – INPO, Albulena Nrecaj, më 28 shkurt të këtij viti.

  Derisa nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj po fliste për këto tri drejtori, Nrecaj tha se “Komuna e Prishtinës nuk ka bazë ligjore për krijimin e një drejtorie”.

  “Në bazë të Statutit të Komunës së Prishtinës, Komuna ka të drejtë të ketë 10 Drejtori”, tha Nrecaj më tej.

  Ajo tha se drejtoria e re duhet të ketë buxhet dhe se buxhetin e ka votuar kuvendi, dhe janë të caktuara kategoritë buxhetore dhe financimi.

  E pyetur nga drejtuesi i emisionit, Adriatik Kelmendi se a po i bie kjo që është shkelje e ligjit, Nrecaj tha: “Absolutisht po”.

  Nënkryetari Zogaj tha se Kryetari i Komunës ka të drejtë të themelojë drejtori të reja çdo ditë me një vendim.

  MAPL-ja ndërkaq njoftoi se për ta dërguar lëndën në gjykatë, përgjegjëse është Ministria e Drejtësisë, gjegjësisht Avokati i Përgjithshëm i Shtetit. /Klankosova.tv

  Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Vetëm disa ditë pas çlirimit të Prishtinës, ushtarët britanikë zbuluan disa dhoma torturash që ishin shfrytëzuar nga paramilitarët serb. Së bashku me...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.