×
 • Sport
 • Sport

  Man United mposht Man Cityn në finale të FA Cup – siguron kualifikimin në Ligën e Evropës

  FrontOnline
  25 Maj 2024

  Manchester United ka triumfuar me rezultat 2-1 ndaj Manchester Cityt në finale të FA Cup, ndeshje kjo e cila u zhvillua në stadiumin ‘Wembley’.

  Mysafirët gjetën golin e parë në minutën e 30-të pas një gabimi fatal të Josko Gvardiol që i mundësoi Alejandro Garnachos të shënoi në portën e zbrazët për 1-0.

  ‘Djajtë e Kuq’ nuk u ndalën më kaq dhe gjetën golin e dytë me anë të Kobbie Mainoo i cili realizoi për 2-0 në minutën 39-të pas një asistimi fantastik nga Bruno Fernandes.

  Me epërsi të dyfishtë të ‘Djajve të Kuq’ përfunduan 45 minutat e para të këtij takimi.

   

  Në pjesën e dytë City e dominoi tërësisht ndeshjen duke rrezikuar në disa raste portën e Onanas, para se të gjejnë eventualisht golin.

  Erling Haaland (55’) bëri një goditje të fuqishme por traversa ishte aleat i ‘Djajve të Kuq’ në ato momente.

  City rrezikoi edhe në tri raste të tjera me anë të Phil Foden, Erling Haaland dhe Kyle Walker por pa arritur të gjejnë golin.

  Pas disa tentimeve të njëpasnjëshme ‘Qytetarët’ e gjetën golin me anë të Jeremy Doku i cili në minutën e 87-të me një goditje jashtë zonës mposht Andre Onanan për të ngushtuar rezultatin në 2-1.

   

  Sidoqoftë, kjo ishte e tëra që Man City mundi të bënte pasi deri në fund Unitedi e menaxhoi mirë rezultatin dhe mori trofeun e vetëm këtë sezon, që po ashtu ua mundëson pjesëmarrjen në Ligën e Evropës sezonin e ardhshëm./Telegrafi/

  KEDS njofton për punime në rrjet, në këto komuna do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Sport15 Qershor 2024
  Sot Shqipëria do të përballet me Italinë në “Signal Iduna Park”, stadiumin e Dortmundit, duke filluar nga ora 21:00. Pra kanë mbetur...
  Sport15 Qershor 2024
  Kampionati Evropian i futbollit 2024 ka filluar të premten, më 14 qershor, me ndeshjen hapëse të Grupuit A, mes nikoqires Gjermanisë dhe...
  Sport14 Qershor 2024
  Një nga vendimet e VAR-it në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian mes Gjermanisë dhe Skocisë u shfaq në një ekran gjigant në...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të fillojë Samiti për paqe për Ukrainën, që do të mbahet në Burgenstok të Zvicrës, ku do të marrë pjesë...
  Lajme15 Qershor 2024
  Policia e Kosovës, pas informacioneve të pranuara nga Agjencia e Kosovës për Inteligjencë, ka gjetur dhe sekuestruar dje një sasi armatimi në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Kuvendi i Komunës sot do të mbajë një seancë solemne. Kjo për rastin e ditës se çlirimit të Gjilanit. Seanca nis ora...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nesër për besimtarët mysliman shënohet festa e Kurban Bajramit. Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava sot do t’i drejtohet opinionit publik për një...
  Lifestyle15 Qershor 2024
  Sara Milliken u shpall Miss Alabama në vitin 2024 dhe këtë vit kjo 23-vjeçare do të garojë me përfaqësuese të shteteve të...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Një 33-vjeçar u arrestua pasi theri me thikë një 12-vjeçare në qendrën tregtare Valkea të Finlandës të enjten në mbrëmje. Transmetuesi publik...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.