[wp-story]

Lajme

LVV dërgon ankesë në PZAP për moscertifikimin e listës nga KQZ-ja

LVV dërgon ankesë në PZAP për moscertifikimin e listës nga KQZ-ja
21:22 | 23 Janar 2021

Lëvizja Vetëvendosje përmes një shkrimi në facebook ka njoftuar kanë dorëzuar ankesën për moscertifikim të listës së tyre drejt Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa.

Kujtojmë se lista e Vetëvendosjes për deputetë nuk u certifikua nga KQZ’ja mbrëmë dhe fajin për këtë kjo parti ia la kryetarës së KQZ’së. Gjë të cilën e bëri edhe në këtë shkrim.

Vetëvendosje shprehen të bindur se Vetëvendosje do të certifikohet lista e plotë bashkë me kryetarin e Albin Kurtin.

Më poshtë gjeni shkrimin e plotë të VV’së:

Lëvizja VETËVENDOSJE! brenda afatit ligjor ka dorëzuar ankesë pranë Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtesa kundër vendimit të djeshëm të KQZ-së për moscertifkimin e listës sonë për deputetë në zgjedhjet e 14 shkurtit.

Pavarësisht rekomandimit të qartë nga Zyra për Certifkimin e Subjekteve Politike, i vetmi organ profesional që ka mandat të tillë, për të certifikuar listat e deputetëve në pako, KQZ në krye me Valdete Dakën, në mënyrë arbitrare dhe antiinstitucionale hedhi poshtë këtë rekomandim me qëllimin e vetëm që të pamundësoi certifikimin e listës së Lëvizjes VETËVENDOSJE!.

Ne jemi të bindur në të drejtën tonë, sikurse jemi të bindur se lista e dorëzuar nga Lëvizja VETËVENDOSJE! me 16 janar 2021 do të certifikohet e plotë me bartësin e saj, kryetarin Albin Kurti, për zgjedhjet e 14 shkurtit.

Super zbritje në “Petrol Company”

Të tjera