×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Limon dhe selino, kura natyrale që ul sheqerin në gjak

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Një nga më të mirat është padyshim ajo me limon dhe selino, të cilën do e mësoni në këtë artikull.

  Kura Me Selino Dhe Limon Kundër Sheqerit Në Gjak 

  Të dyja së bashku, këto produkte normalizojnë nivelin e sheqerit në gjak në mënyrë efikase dhe luftojnë diabetin.

  Kjo kurë është 100% natyrale dhe ka nevojë vetëm për dy përbërës.

  Përbërësit:

  300 gramë selino

  6 limonë.

  Përgatitja:

  Lajini kërcenjtë e selinosë dhe më pas grijini hollë në rende. Grimcat e vogla vendosini në një tenxhere

  Shtoni lëng të freskët të limonave dhe mbylleni me kapak.

  Ndizeni sobën dhe vendosni një tenxhere të madhe të mbushur me ujë. Kur uji të ketë marrë valë, uleni zjarrin dhe vendosni në të tenxheren më të vogël ku keni selinonë, proces që njihet si banjomari.

  Mbajeni në ujë të valuar për 2 orë më pas hiqeni nga zjarri.

  Mos e hiqni kapakun pa u ftohur tenxherja.

  Më pas, lëngun hidheni në një kavanoz qelqi dhe mbylleni mirë me kapak.

  Kavanozin futeni në frigorifer.

  Pini nga një lugë çdo mëngjes me stomak bosh, gjysëm ore përpara se të hani mëngjes.

  Sasia e përftuar mund të zgjasë deri në dy muaj.

  Dy muaj pas marrjes së rregullit të kurës, niveli i sheqerit në gjak do të normalizohet.

  Do të ndiheni shumë mirë dhe të shëndetshëm.

  Limonët ndihmojnë në largimin e toksinave, rregullojnë pehashin dhe përmirësojnë tretjen.

  Selinoja përmirëson funksionin e veshkave, lëvizjen e zorrëve dhe qarkullimin e gjakut.

  Ajo duhet konsumuar rregullisht.

  Një tjetër kombinim i shëndetshëm, sugjeruar nga AgroWeb.org, është edhe ai me selino, majdanoz dhe mollë, që pastron organizmin dhe jep energji dhe gjallëri.

  Lëng Selinoje, Molle Dhe Majdanozi

  Përbërësit:

  8 kërcenj selino

  2 mollë jeshile

  Një tufë me majdanoz (i jep trupit shumë alkalinë)

  Udhëzimet:

  Shtrydhni në fillim 4 kërcenj selinoje, dhe më pas shtoni majdanozin, mollët dhe më pas pjesët e mbetura të selinosë. Lëngun duhet ta pini menjëherë për të marrë të gjithë ushqyesit e nevojshëm. /AgroWeb.org

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Lifestyle21 Shkurt 2024
  Edhe pse dihet mirë që kripa e tepërt është e pashëndetshme, ajo nuk duhet eliminuar plotësisht. Trupi ka nevojë për natrium, dhe...
  Lifestyle20 Shkurt 2024
  Duke ndryshuar dietën tonë, ne mund të përmirësojmë shëndetin tonë. Kolesteroli i lartë , i ngjashëm me presionin e lartë të gjakut,...
  Lifestyle19 Shkurt 2024
  Dashi Sot, vendimet nga e kaluara mund të duken si stuhi, duke sjellë zhgënjim dhe turbulenca mendore. Mund ta gjeni veten duke...
  Të tjera
  Vip21 Shkurt 2024
  Nominimi i kësaj jave, duket se e ka nxjerr nga vetja në disa situata Meritonin. Ai ka pasur përplasje me shumë banorë...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar prijësit popullor Haxhi Zeka dhe Shaban Polluzha. Haradinaj ka thënë se...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se vdekja e politikanit opozitar rus, Alexei Navalny, si dhe përfitimet e para të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, tha se punëtorët teknik dhe ata të sigurimit fizik të Universitetit të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Ministri i Mbrojtjes së Finaldën Antti Hakkanen e ka pritur sot në takim ministrin e Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedoncin. Sipas njoftimit...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF ka kërkuar veprime të menjëhershme për trajtimin e rastit të vdekjes së katërvjeçares...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.