×
 • Lajme
 • Lajme

  Lavrov: Perëndimi po vret OSBE-në! Zyrtarët braktisin mbledhjen sapo ministri rus nisi fjalimin

  FrontOnline
  30 Nëntor 2023

  Një sërë zyrtarësh janë larguar nga një seancë e takimit të ministrave të OSBE-së ndërsa ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov nisi fjalimin. Ministri rus u tha homologëve të tij se OSBE-ja është në buzë të një gremine dhe se Perëndimi po shkatërron të gjitha shanset për të ringjallur grupin.

  Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergej Lavrov, tha sot në fjalimin e tij në Këshillin e Ministrave të OSBE-së se kjo organizatë është në gjendje të dhimbshme dhe se perspektivat e saj nuk janë të qarta.

  “Për pak më shumë se një vit, Akti Final i Helsinkit do të jetë 50 vjeç. Me keqardhje themi se OSBE-ja e mirëpret këtë përvjetor në një gjendje të dhimbshme dhe perspektivat janë të paqarta,” tha Lavrov.

  Ai deklaroi se ishin vendet e NATO-s dhe të Bashkimit Evropian që shkatërruan dimensionin ushtarako-politik të OSBE-së, në vitin 1999. Në atë kohë, kujton ai, NATO kreu një agresion të rëndë kundër Jugosllavisë, një anëtare e OSBE-së dhe OKB-së.

  “Dhe në vitin 2008, në kundërshtim me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe parimin e paprekshmërisë së kufijve në Evropë nga Akti Final i Helsinkit, Serbisë iu grabit Kosova pa asnjë referendum”, tha Lavrov.

  Sipas tij, vendet perëndimore përdorin OSBE-në për interesat e NATO-s.

  Ai gjithashtu deklaroi se Perëndimi, duke vendosur sanksione ndaj Rusisë, donte të shkatërronte ekonominë ruse dhe se BE-ja po i bindet Amerikës në këtë drejtim.

  “SHBA dhe satelitët e saj evropianë kanë vendosur mijëra sanksione ndaj Rusisë, duke i dhënë fund bashkëpunimit të gjerë praktik midis Lindjes dhe Perëndimit në rajonin tonë dikur të përbashkët”, tha Lavrov.

  Ai deklaroi se qëllimi i Kievit është çrrënjosja e gjithçkaje ruse, në të cilën, thotë ai, ka kapërcyer gjithçka deri më tani, sepse në Ukrainë mohohet ekzistenca e rusëve dhe roli i tyre kyç në krijimin e Ukrainës.

  “Atje, njerëzit janë të privuar nga kontakti me kulturën, gjuhën, librat dhe mediat ruse dhe OSBE-ja hesht për këtë,” tha Lavrov.

  Brukseli vazhdon të heshtë, i cili nuk vë në dukje se është e nevojshme të respektohen të drejtat e të gjitha pakicave kombëtare, siç parashikojnë dokumente të shumta.

  “Ata që supozohet të sigurojnë lirinë e mediave heshtin kur i pyesim pse mbyllen të gjitha mediat që shkruajnë atë që nuk pajtohet me ideologjinë e Perëndimit”, tha Lavrov./FrontOnline/

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ka vdekur infermierja e pensionuar Zyrafete Shehu. Kështu ka njoftuar Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë Shëndetësor të Kosovës. Ajo kishte...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish-deputetja dhe moderatorja, Grida Duma, ka folur për ndjenjat që i jep Kosova sa herë të jetë e pranishme. E ftuar në...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Sikurse në shumë sektorë ku punëtorët po lëshojnë vendin e punës, njëjtë po ndodhë edhe tek zjarrfikësit. Kjo, për shkak të kushteve...
  Të tjera
  Lajme25 Shkurt 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është duke qëndruar për vizitë në Katar. Ajo atje po merr pjesë në tryezën ekonomike ndërmjet Kosovës...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Zjarrfikësit në Kosovë vazhdojnë të jenë të pakënaqur me kushtet e punës. Edhe viti 2024 për ta ka filluar njëjtë sikurse viti...
  Sport25 Shkurt 2024
  Arsenali ka bërë historinë në Ligën Premier pas fitores së thellë me rezultat 4-1 ndaj Newcastle United në ‘Emirates’. Pasi Liverpooli dhe...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Një rrahje mes disa personave ka ndodhur në rrugën “Isa Boletini” në Prishtinë rreth orës 12:00. Policia pas pranimit të informatës ka...
  Vip25 Shkurt 2024
  Pas eliminimit të Albi Nakos dhe Arta Kabashit, shtëpisë së Big Brother Vip iu shtuan 3 banorë të rinj. Banorët më të...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Ministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Niko Peleshi ka publikuar në rrjetet sociale një video nga aeroporti i NATO-s në Kuçovë, i cili...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.