Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Lajm i mirë nga Britania, Oxford me vaksinë kundër Covid-19

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Vaksina e koronavirusit të Universitetit të Oxfordit shkakton një përgjigje ‘të fuqishme’ nga sistemi imunitar dhe duket se funksionon tek njerëzit e moshuar, thotë studim i zbuluar sot, shkruan Daily Mail.

  Shkencëtarët pas projektit këtë mëngjes publikuan rezultatet e një prove të hershme, e cila zbuloi se krijonte shenja të forta të imunitetit në 99 përqind të njerëzve.

  Studimi i fazës së dytë përfshiu 560 njerëz, shumica e të cilëve ishin të bardhë dhe britanikë, dhe tregoi se njerëzit në të gjitha grupmoshat dukej se reagonin po aq mirë ndaj vaksinës. Ai shton të dhënat e botuara në korrik duke sugjeruar se do të funksiononte në mënyrë të sigurt për nën-55 vjeç.

  Kjo shënon një tjetër përparim në garën për të zhvilluar një vaksinë për të parandaluar Covid-19, pasi që vaksinat e bëra nga Moderna dhe Pfizer dhe BioNTech u zbuluan që të dy ishin rreth 95 përqind të efektshme gjatë javës së kaluar.

  Rezultatet e Oxfordit janë nga një fazë e hershme e testimit, kështu që nuk mund të vlerësojnë se sa mirë mbron vaksina kundër Covid, por janë ende një hap pozitiv.

  Studimi tregoi se njerëzit në të gjitha grupmoshat zhvilluan antitrupa – substanca shkatërruese të virusit të bëra nga sistemi imunitar – brenda 28 ditëve nga doza e tyre e parë e vaksinës, dhe këto u rritën më tej pas dozës së dytë.

  Ai tregoi se vaksina shkaktoi më shumë efekte anësore sesa një goditje false, por që këto ishin ‘të lehta’ dhe më të zakonshme tek të rinjtë sesa pjesëmarrësit e moshuar.

  Brenda javës së parë pas injeksionit, më shumë se tetë në 10 nën-55 thanë se krahu i tyre dhemb dhe dhe ata më vonë përjetuan lodhje, dhimbje muskujsh ose dhimbje koke.

  Britania ka porositur paraprakisht 100 milion doza të goditjes së Oksfordit, e cila po bëhet me firmën farmaceutike AstraZeneca, kështu që nëse funksionon dhe mund të prodhohet mjaft shpejt, mund të përdoret për të mbrojtur shumicën e popullsisë së Mbretërisë së Bashkuar.

  Të dhënat që tregojnë se sa mirë mbron vaksina kundër koronavirusit pritet në javët e ardhshme, tha ekipi.

  Shkencëtarët sot e përshkruan lajmin si ‘premtues’ dhe ‘pozitiv’.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Recep Tayyip Erdogan ka kandiduar sërish për postin e presidentit në zgjedhjet presidenciale që pritet të mbahen më 14 majit të këtij...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.