[wp-story]

Bota/Rajoni

Lajm i mirë nga Britania, Oxford me vaksinë kundër Covid-19

Lajm i mirë nga Britania, Oxford me vaksinë kundër Covid-19
08:47 | 19 Nëntor 2020

Vaksina e koronavirusit të Universitetit të Oxfordit shkakton një përgjigje ‘të fuqishme’ nga sistemi imunitar dhe duket se funksionon tek njerëzit e moshuar, thotë studim i zbuluar sot, shkruan Daily Mail.

Shkencëtarët pas projektit këtë mëngjes publikuan rezultatet e një prove të hershme, e cila zbuloi se krijonte shenja të forta të imunitetit në 99 përqind të njerëzve.

Studimi i fazës së dytë përfshiu 560 njerëz, shumica e të cilëve ishin të bardhë dhe britanikë, dhe tregoi se njerëzit në të gjitha grupmoshat dukej se reagonin po aq mirë ndaj vaksinës. Ai shton të dhënat e botuara në korrik duke sugjeruar se do të funksiononte në mënyrë të sigurt për nën-55 vjeç.

Kjo shënon një tjetër përparim në garën për të zhvilluar një vaksinë për të parandaluar Covid-19, pasi që vaksinat e bëra nga Moderna dhe Pfizer dhe BioNTech u zbuluan që të dy ishin rreth 95 përqind të efektshme gjatë javës së kaluar.

Rezultatet e Oxfordit janë nga një fazë e hershme e testimit, kështu që nuk mund të vlerësojnë se sa mirë mbron vaksina kundër Covid, por janë ende një hap pozitiv.

Studimi tregoi se njerëzit në të gjitha grupmoshat zhvilluan antitrupa – substanca shkatërruese të virusit të bëra nga sistemi imunitar – brenda 28 ditëve nga doza e tyre e parë e vaksinës, dhe këto u rritën më tej pas dozës së dytë.

Ai tregoi se vaksina shkaktoi më shumë efekte anësore sesa një goditje false, por që këto ishin ‘të lehta’ dhe më të zakonshme tek të rinjtë sesa pjesëmarrësit e moshuar.

Brenda javës së parë pas injeksionit, më shumë se tetë në 10 nën-55 thanë se krahu i tyre dhemb dhe dhe ata më vonë përjetuan lodhje, dhimbje muskujsh ose dhimbje koke.

Britania ka porositur paraprakisht 100 milion doza të goditjes së Oksfordit, e cila po bëhet me firmën farmaceutike AstraZeneca, kështu që nëse funksionon dhe mund të prodhohet mjaft shpejt, mund të përdoret për të mbrojtur shumicën e popullsisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Të dhënat që tregojnë se sa mirë mbron vaksina kundër koronavirusit pritet në javët e ardhshme, tha ekipi.

Shkencëtarët sot e përshkruan lajmin si ‘premtues’ dhe ‘pozitiv’.

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera