×
 • Lajme
 • Lajme

  Lajçak: Pa normalizimin e marrëdhënieve nuk ka të ardhme evropiane

  FrontOnline
  19 Prill 2024

  Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, ka thënë se në shoqëritë e Kosovës dhe të Serbisë mungon presioni për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendevem e pa këtë normalizim sipas tij, nuk ka të ardhme evropiane.

  Ai në një intervistë për N1 të Sarajevës ka folur, mes tjerash edhe për procesin e dialogut ndërmjet Kosovës e Serbisë.

  Lajçak në një takim ndërkombëtar të ‘Miqve të Ballkanit Perëndimor’, ka thënë se rajoni ndodhet në një momentum të ri, që sipas tij është krijuar nga agresioni i Rusisë mbi Ukrainën, që ka ndikuar në zgjimin e BE-së nga vetëkënaqësia.

  “Ballkani Perëndimor është tani në një momentum të ri. Momenti u krijua nga agresioni i Rusisë kundër Ukrainës kur Bashkimi Evropian, do të thosha, u zgjua pas vitesh vetëkënaqësie, duke kuptuar se ne nuk mund ta lëmë rajonin përgjithmonë në proces.

  Ndërkaq i pyetur për problemet kryesore që karakterizojnë dialogun mes Kosovës e Serbisë, Lajçak tha se problemi kryesor është se procesi duhet të çojë në normalizimin e marrëdhënieve, derisa shtoi se nuk ndiejmë përpjekjen, presionin për normalizim nga ana e shoqërive, as në Serbi e as në Kosovë.

  “Epo, problemi kryesor është se procesi duhet të çojë në normalizimin e marrëdhënieve…Pra, problemi është se ky është një proces që është bërë i mundur nga BE-ja, por ne nuk e ndjejmë përpjekjen, presionin për normalizim nga ana e shoqërive, as në Serbi e as në Kosovë. Pra, ne kemi një marrëveshje që nuk e kemi pasur kurrë më parë, Marrëveshja e Ohrit, e cila është një rrugë e qartë. Por ajo që kam dëshmuar gjithashtu është se sa herë që dy liderë, presidenti Vuçiq, kryeministri Kurti, bien dakord për disa hapa drejt normalizimit, ajo përballet me kritika në shoqëritë e tyre. Prandaj, është e qartë se elementi më i rëndësishëm për të përfunduar këtë proces është të ndihmojmë shoqëritë të kuptojnë se pa normalizimin e marrëdhënieve të tyre nuk ka të ardhme evropiane për to”, tha, mes tjerash Lajçak.

  Festo Bajramin me ofertën All Inclusive të Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Të tjera
  Vip25 Maj 2024
  Sonte (e shtunë) mbahet finalja e spektaklit shumë të shikuar Big Brother VIP Albania 3. Aventura mbi 100 ditore përmbyllet sonte me...
  Lajme25 Maj 2024
  Kah ikën u panë, e si dolën nuk dihej. Megjithatë, 8 muaj pas, në aleancën më të fuqishme në botë, do të...
  Sport25 Maj 2024
  Kaiserslautern dhe Bayer Leverkuseni po përballen në kuadër të finales së Kupës së Gjermanisë për sezonin 2023/2024. ‘Aspirinat’ e kanë gjetur veten...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Lajme25 Maj 2024
  Me një organizim nga PDK-ja, sot në Finlandë, u themelua Këshilli për Organizimin e Kuvendit të partisë atje. Ky këshill prej 24...
  Lajme25 Maj 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në kuadër të vizitës zyrtare në Uashington D.C mbajti një ligjëratë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.