×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ky shtet vendos të mos izolojë të moshuarit nga Covid

  FrontOnline
  13 Nëntor 2021

  Gjatë valës së parë të koronavirusit në pranverën e vitit 2020, të moshuarve në Zvicër iu tha që të mos dilnin nga shtëpia ose të mos shoqëroheshin me anëtarët e familjes nga frika e kontraktimit të sëmundjes.

  Tani, edhe pse numri i infeksioneve është në rritje përsëri, nuk ka asnjë arsye “për të kufizuar ndërveprimet” e të moshuarve, me kusht që ata të jenë plotësisht të vaksinuar, tha Rudolf Hauri nga Shoqata e Mjekëve Kantonale.

  Kontaktet me nipërit nuk duhet të kufizohen as ashtu siç kishin qenë gjatë kulmit të pandemisë, sipas Haurit, por “duhet treguar kujdes sepse edhe nëse vaksinohen, njerëzit vulnerabël duhet të shmangin qëndrimin pranë atyre që kanë simptoma Covid”. .

  Nëse fëmijët ekspozohen ndaj njerëzve të infektuar, ata nuk duhet të vizitojnë gjyshërit e tyre për të paktën 10 ditë, shtoi ai. /Albinfo.ch

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Policia ka arrestuar 40-vjeçarin në shtëpinë e të cilit u gjetën 4 persona të moshës nën 18 vjeç pa ndjenja dhe me...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.