×
 • Lajme
 • Lajme

  Kush ia la emrin UÇK-së? Flet Blerim Latifi

  FrontOnline
  22 Nëntor 2021

  Profesori universitar, Blerim Latifi, ka folur në emisionin Pressing në T7 lidhur me themelimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

  Sot është data 17 nëntori që konsiderohet si data e themelimit të UÇK-së. Latifi, që ka qenë ish-ushtar, ka thënë se ka pasur shumë propozime për emrin e UÇK-së fillimisht, por më vonë u vendosë për këtë emër.

  “Kishte së pari shumë propozime të ndryshme për emrin e UÇK-së. Fillimisht ishte një propozim për emrin njësiti gueril “Rexhep Mala”. Emër ky me rëndësi por më vonë u vendos për një emër shumë më reprezentativ që përfshin tërë qënien kombëtare brenda saj”, thotë ai.

  Tutje ai përmend edhe personat që thuhet se ia kanë lënë emrin.

  “Ka debate edhe kush ia la emrin. Nga shumë biseda që kam dëgjuar ishte Ali Ahmeti ai që i la emrin. Shumë të tjerë thonë se ishte Xhavit Haliti ai që e tha këtë emër. Ka edhe të tjerë që përmendin emra tjerë”, shtoi ai.

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Kosova si shteti më i ri evropian krenohej me popullsinë më të re. Mirëpo kjo popullsi ka nisur të plaket. Dhe Kosova...
  Lajme13 Korrik 2024
  Ministria e Infrastrukturës, Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë të ditur se ka marrë masa idhur me qarkullimin e automjeteve në vend...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, me qëllim që të krijojë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në margjinat e Samitit të NATO-s është takuar me Sekretarin e ri të Jashtëm...
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për arrestimin e të dyshuarve për plagosjen e mbrëmshme në Pejë. Të dyshuar janë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2337 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Informacionet e pakta lidhur me sekuestrimin e pronave të kryekriminelit serb, Milan Radoiçiq në veri të vendit, po konsiderohet rrezik për ndonjë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Fituesi i zgjedhjeve në Bujanoc, Arbër Pajaziti, thotë për Front Online se janë partitë serbe ato që vendosin për kryetarin e ri të Komunës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.