×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti: Nuk do të lejojmë që në emër të shpronësimeve të bëhet plaçkitje

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Kryeministri Albin Kurti iu është përgjigjur deputetes së AAK-së, Time Kadrijaj e cila e pyeti për shpronësimet që janë bërë në qeverisjen e ti.

  Kurti tha se kanë gjetur borgje për shpronësime deri në 140 milion euro dhe me 0 buxhet të ndarë.

  “Me ardhjen tonë në qeverisje borgjet për shpronësimet i kemi gjetur 140 milion euro dhe 0 euro të ndara ne kemi ndarë buxhet për këto borgje. Parcela e një personi që parcela kishte vlerë 90 mijë euro sot i merr 140 mijë euro pasi nuk u kryen obligimet”, ka thënë Kurti.

  Kurti tutje i tha se nuk do të lejojnë që në emër të shpronësimeve të bëhet plaçkitje siç ka ndodhur më herët.

  “E drejta e pronës është e garantuar me Kushtetutë, andaj ne nuk kemi asnjë problem me shpronësimin si koncept ne kemi problem me plaçkitjen që është bërë në emër të shpronësimeve asnjëherë nuk do të lejojmë që gjatë rrugës të na u dyfishohen vlerat sikur juve”, ka thënë ai.

   

   

   

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme20 Korrik 2024
  A po i pastroni fëmijët tuaj më shpesh sesa duhet? Udhëzimet për t’i mbajtur fëmijët tuaj të pastër ndryshojnë shumë pasi rriten...
  Lajme20 Korrik 2024
  Sllavica Radovanoviq, kolonele në pension e Policisë së Serbisë, ka kritikuar publikisht ministrin e Punëve të Brendshme të Serbisë, Ivica Daçiq, për...
  Lajme20 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sot ka intervistuar një person, i cili dyshohet se e ka ndihmuar Faton Hajrizin...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.