×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryetari i Obiliqit kundër “mbylljes” si shkak i pandemisë

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Kryeministri Avdullah Hoti bashkë me anëtarë të kabinetit sot doli në një konferencë për media dhe prezantoi masat e reja të marra për parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19 derisa tha se do të miratohen në mbledhjen elektronike të Qeverisë.

  Derisa po pritet ky aprovim, i cili pas katër orësh pritet të bëhet publik, kryetari i Obiliqit, Xhafer Gashi, ka thënë që nuk janë pro mbylljes.

  “Nuk jemi pro mbylljes së vendit. Për ne, aktualisht është gjithçka nën kontroll në komunën tonë. Fatmirësisht, angazhimi i madh po ndodhë në Drejtorinë e Shëndetësisë dhe në QKMF. Është përgatitur edhe sektori për COVID-19. Në një pjesë të QKMF-së, aktualisht janë 14 shtretër që përdoren për personat e infektuar dhe gjithashtu i kemi disa shtretër rezervë në rast nevoje”.

  Gashi në Info Magazine në Klan Kosova, ka thënë që masat e reja që janë paralajmëruar, janë mjaft shqetësuese sidomos për gastronominë.

  “Normal që tek gastronomia ka pakënaqësi të shumta, pasi sot edhe pakoja për ndihmën ekonomike nuk kaloi dhe është pak shqetësuese për të gjitha bizneset se si do të ekzistojnë më tutje.

  “Presim të shohim, pasi ende nuk është konfirmuar votimi i pakos dhe nuk e kemi marrë një vendim përfundimtar. Shpresoj që të ketë mirëkuptim në këtë drejtim”.

  “Duke marrë parasysh që shëndeti është parësor, mendoj që në të gjitha masat duhet të jenë të kujdesshëm; nëse marim masa të tilla duhet të ketë edhe mbështetje tek bizneset, me qëllim që ato të mos humbasin krejt, siç ka ndodhur që bizneset nëpër komuna po kanë rënie të madhe dhe po mbyllen për shkak të pamundësisë së qerasë dhe shpenzimeve që i kanë ata”.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lajme20 Shkurt 2024
  Zafir Berisha nga Nisma SocialDemokrate ka deklaruar se kryeministri, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq po bashkëpunojnë për moszabtim të marrëveshjeve...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ish-kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, deklaron se edhe ky vit do të jetë i humbur për komunën që dikur e udhëheqi. Sipas...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka folur për situatën në Kosovë dhe kryeministrin, Albin Kurti, të cilin po e sheh si ‘fëmijë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.