Bota/Rajoni

Kryeministri i Bullgarisë fajëson rusët dhe mafien për rënien e qeverisë

Kryeministri i Bullgarisë fajëson rusët dhe mafien për rënien e qeverisë
11:41 | 23 Qershor 2022

Kryeministri bullgar në largim Kiril Petkov fajësoi Rusinë dhe mafian në vendin e tij për rënien e qeverisë. Petkov, i cili mori postin e kryeministrit gjashtë muaj më parë, iu drejtua publikut pasi parlamenti bullgar votoi mosbesimin ndaj qeverisë dje. Në një votë mosbesimi, 123 ligjvënës votuan kundër qeverisë, 239 prej tyre.

Ai kritikoi punën e opozitës, por edhe veprimet e disa partnerëve të koalicionit. Petkov pranoi para gazetarëve se gabimi i tij më i madh politik ishte negocimi i bashkëpunimit me disa parti bullgare që vënë interesat e tyre përpara atyre shtetërore, shkruan Politico .

Qeveria e Petkov është zotuar të luftojë korrupsionin e përhapur në Bullgari dhe bashkë me të, Sofja zyrtare ka mbajtur një qëndrim të vendosur kundër pushtimit rus të Ukrainës.

 

Ai akuzoi rusët për shkarkimin e tij dhe përmendi mafian

Petkov u tha gazetarëve për njerëzit që ai i konsideron kyç për përmbysjen e qeverisë së tij, kështu që ai përmendi ambasadorin rus në Sofje. Ai fajësoi Rusinë për largimin e tij përmes deputetëve të partisë së ekstremit të djathtë Preporod. Ai përmendi edhe mafien.

“Në këta gjashtë muaj, ne donim të luftonim modelin e korrupsionit të shprehur përmes partive si Preporod dhe Ima një popull i tillë dhe të mbronim interesat bullgare, jo të huaja. Mendoj se këtu ka depërtuar ndikimi rus,” tha kryeministri bullgar në largim.

Ai tha se ka një gjë në të cilën qeveria nuk gaboi, ajo është vendimi që të mos devijojnë nga parimet dhe premtimet që kanë bërë. Për liderët e partive opozitare, Bojko Borisov dhe Slavi Trifonov, Petkov nuk ka fjalë të bukura.

“Trifonov është histori, ai nuk do të ketë më kurrë mundësinë për të bërë një lëvizje politike pa gënjyer kaq shumë njerëz. Njerëzit panë se si fjalët e tij u shndërruan në gënjeshtër. Ai thjesht mbeti prapa,” tha Petkov.

Ai i tha ish-kryeministrit bullgar Borisov se mëkatet e së kaluarës do ta kapnin. “Nëse ndiheni më rehat sot për shkak të rënies së qeverisë, kjo është e përkohshme. Asnjë nga palët nuk është gati të negociojë me ju, ju nuk jeni faktor,” i tha ai ish-kryeministrit Borisov./FrontOnline/

Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa

Të tjera