Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Konjufca: Raporti i Dick Marty-t kishte për qëllim goditjen e pavarësisë së Kosovës

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, duke folur për historikun e krijimit të Gjykatës Speciale, tha se se nuk ka qenë rastësi që libri i Carla Del Pontes pak pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008.

  Konjufca tha se Del Ponte në librin e saj ankohej seriozisht dhe pretendonte se faktorët e fuqishëm ndërkombëtarë e kanë penguar ta kryente misionin e saj.

  “Ajo thoshte se ka hasur në pengesa përmes ndërhyrjeve të niveleve të larta. Ajo thotë se brenda UÇK-së ka ekzistuar një ndërmarrje kriminale. Ajo përgjegjës i bënë krerët e UÇK-së dhe dëshironte të kriminalizonte UÇK-në”, ka thënë Konjufca, për RTK.

  Ai më pas tha se pas këtij libri është mobilizuar delegacioni rus në Këshillin e Evropës.

  “Ishte iniciativë e koordinuar ndërmjet Rusisë dhe Serbisë, pasi që mocioni i dorëzuar nga Kosaçev në titull e kishte trafikimin e organeve. Këto nuk mund të jenë të rastësi, pasi janë goditje pas shpalljes së pavarësisë. Pas dy vjete këtë temë e merr Dick Marty, pra në vitin 2010”, ka thënë tutje ai.

  Konjufca shtoi se dihet lidhjet e ish senatorit Marty me Serbinë dhe Rusinë, duke përmendur deklaratën e ish ambasadorit serb në Zvicër.

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Lajme22 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, i ka ftuar të gjitha partitë e kandidatët që të regjistrohen për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale në...
  Lajme22 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se nuk do të ndërhyjnë në punë e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë teksa nga...
  Lajme22 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës e ka miratuar sot raportin vjetor të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për vitin 2021. Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca,...
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Deputeti Fatmir Humolli sot nuk është ulur ku ulet zakonisht në Kuvendin e Kosovës. Për dallim nga herët tjera, ai është ulur...
  Lajme22 Mars 2023
  Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e së mërkurës ka marr vendim për hapjen e një universiteti të ri publik. Në këtë mbledhje...
  Lajme22 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës dhe lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është pyetur në konferencë për media për largimin e deputetit të këtij...
  Vip22 Mars 2023
  Po vazhdon “drama” lidhur me ‘Instagramin’ e Luizit. Ditën e djeshme iu ndërrua emri, e sot edhe iu bllokua, shkruan lajmi.net. Disa...
  Lajme22 Mars 2023
  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton për 14 raste të reja me Covid-19. Në 24 orët e fundit janë shëruar...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një grup i të burgosurve në burgun maqedonas “Idrizovë” kanë tentuar të arratisen përmes një tuneli të hapur. Sipas raporteve, një grup...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.