×
 • Lajme
 • Lajme

  Komunat duan rimbursim të mjeteve të humbura pas kontratës kolektive, e padisin MAShTI-n

  FrontOnline
  03 Tetor 2023

  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të shujtave.

  Mirëpo, kjo kontratë është shkëputur njëanshëm nga Ministria e Arsimit në dhjetor të vitit të kaluar.

  Edhe pse çështja ka mbetur ende pezull, megjithatë, shtesat mësimdhënësëve janë detyruar t’ua japin komunat, që sipas Drejtorit të Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, janë dëmtuar shumë.

  Në një intervistë për emisionin KIKS Kosova, Ibrahimi pohoi se komunat nuk janë kundër kontratës por kundër asaj që pasojat financiare po i bartin vetë ato. Andaj, asociacion e ka paditur MAShTI-n.

  “Procesi është në gjykatë, ka disa komuna që kanë pranuar informacione nga gjykata që kanë thënë që këto lëndë janë dërguar në Gjykatën Komerciale dhe po e presim verdiktin. Komunat kërkojnë vetëm rimbursimin e mjeteve që janë marrë si pasojë e nënshkrimit të kontratave kolektive”, tha, ndër të tjera, ai.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Të martën mbrëma vëllau i Liridona Ademajt, Leonard Ademaj, ka shkruar në Facebook duke kërkuar drejtësi të shpejtë dhe profesionale, “pa vonesa...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Shaban Murseli, babai i Naim Murselit i cili tashmë gjendet në burg për përfshirjen e tij në vrasjen e Liridona Ademajt, ka...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Dy partitë opozitare, PDK e LDK, kanë dërguar njoftime se do të mbajnë konferenca për media, nesër (e mërkurë). Dy partitë nuk...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrenti i Big Brother VIP Kosova, Lumbardhi nuk është ndjerë mirë gjatë mbrëmjes së sotme. Ai ka pasur dhimbje stomaku, derisa në...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e re e Big Brother VIP Kosova, DJ Miss Rose ka zhvilluar një bisedë me Ilirianën. Mes një bisede disa minutëshe,...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kosova është renditur pothuajse në vendet e fundit në rezultatin e testit PISA për vitin 2022. Ajo është renditur në vendin e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka takuar Mbretin dhe Mbretreshën e Lesotos në Dubai në kuadër të Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz ka pritur në takim delegacionin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me 29 nentor ishte paraparë që të përfundonte konkursi për kryeshef ekzekutivë të ndërrmarjes “Trepca”, por i njëjti nga menaxhmenti është shtyer...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.