×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Koha e duhur për të përdorur vajin e peshkut për shëndetin

  FrontOnline
  18 Prill 2024

  Marrja e suplementëve të acideve yndyrore omega-3 është e dobishme për shëndetin e organizmit.

  Megjithatë, përfitimi i të gjitha vlerave është në varësi edhe të kohës se kur këto suplementë duhen marrë.

  Me kohën nuk nënkuptojmë një orë të caktuar të ditës por më saktë rëndësinë e vakteve ushqimore në përthithjen më të mirë të këtyre acideve.

  Ekspertët shpjegojnë se yndyrnat e marra gjatë një vakti ndihmojnë në përthithjen sa më të mirë të suplementëve nga sistemi.

  Një studim të cilit i referohet AgroWeb.org tregoi se përthithja e acideve yndyrore nga vaji i peshkut është tre herë më e lartë kur këto suplementë merren gjatë një vakti të mirë.

  Megjithatë gjatë marrjes së suplementëve duhet të keni parasysh rekomandimet e mëposhtme:

  Përfitimet e marrjes së Omega-3 në mëngjes

  Mëngjesi është periudha më e mirë për organizmin e disa individëve.

  Sipas informacioneve të AgroWeb.org, nëse ju keni një rutinë të caktuar në mëngjes, atëherë në të mund të përfshini edhe marrjen e suplementëve të omega-3.

  Nëse në fillim të ditës, ju hani ushqim të pasur me vezë, avokado dhe lëngje perimesh dhe frutash, atëherë në mëngjes organizmi do të përthithë më mirë acidet yndyrore.

  Nëse ju në mëngjes hani vetëm fruta, atëherë acidet yndyrore është më mirë të mos i merrni në mëngjes.

  Përfitimet e marrjes së suplementëve në drekë

  Nëse vakti i drekës përbëhet nga mishi, peshku apo arrorët, atëherë kjo është periudha e duhur për acidet yndyrore.

  Për më tepër, në mbrëmje mund të ndiheni më të qetë dhe të vëmendshëm.

  Suplementët e lëngshëm apo kapsula

  Nëse nuk ju pëlqejnë suplementët e ngurtë, atëherë mund të zgjidhni ato të lëngshëm, të cilët zakonisht kanë pak yndyrë në përmbajtjen e tyre.

  Një këshillë të fundit

  Përzgjedhja e kohës së marrjes së suplementëve të acideve yndyrore ka një rol të rëndësishëm në marrjen e përfitimeve.

  Nëse ju merrni medikamente të tjera në mbrëmje, atëherë në këtë kohë mund të merrni edhe vajin e peshkut.

  Zgjidhni formatin që ju përshtatet dhe jini të rregullt në marrjen e suplementëve.

  Shpesh keni dëgjuar që vaji i peshkut nuk rekomandohet të merret gjatë muajve të ngrohtë.

  Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, tregojnë se kjo është e pavërtetë, e mbetur nga koha kur vaji i peshkut nuk ruhej në freski.

  Vaji i peshkut nëse nuk ruhet siç duhet oksidohet.

  Bëni kujdes të mos e konsumoni nëse vëreni se vaji i peshkut në suplementet që blini në farmaci ka shkrirë.

  Por nëse ai ruhet në kushte të përshtatshme në frigorifer, Organizatat e Shëndetit e rekomandon atë të merret edhe gjatë muajve të ngrohtë. Mbase në sasi pak më të reduktuara.

  Madje gjatë verës është e rekomandueshme të konsumohet edhe më shumë peshk, pasi organizmi e pranon dhe e përvetëson më mirë.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lifestyle24 Maj 2024
  Mëlçia është organi që kryen disa prej funksioneve më thelbësore në organizëm. Ajo shërben si baza e çdo procesi të metabolizmit. Ky...
  Lifestyle24 Maj 2024
  Dashi: Sipas horoskopit të Paolo Fox-it, këtë të premte 24 forca dhe energjia juaj do të fillojë të rritet: do të jetë...
  Lifestyle24 Maj 2024
  Magnezi është mineral thelbësor që trupi juaj nuk e prodhon, që do të thotë se ju duhet ta merrni atë përmes dietës...
  Të tjera
  Vip25 Maj 2024
  Një nga finalistët që u eliminuar nga ‘BBVA’ është Meriton Mjekiqi. Teksa ishte në studio atë e ka befasuar nëna e tij....
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën 8 persona mbetën të plagosur mbrëmjen e kësaj të shtune në Durrës, pasi u përfshinë në një aksident masiv. Ngjarja...
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Vip25 Maj 2024
  Në një ndër netët më emocionuese të televizionit shqiptar, prezantuesi i njohur Meriton Mjekiqi është shpallur banori i parë që largohet nga...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.