×
 • Lajme
 • Kronika
 • Kronika

  Klinë: I akuzuari pranon se kundërligjshëm ishte furnizuar me energji elektrike

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  I akuzuari për vjedhje të shërbimeve, Imer Musaj, e ka pranuar fajësinë, në seancën e shqyrtimit fillestar që është mbajtur të hënën, në Gjykatën Themelore në Pejë, dega në Klinë.

  Pas leximit të aktakuzës nga prokurori i çështjes, Muharrem Bajraktari, i akuzuari Musaj, fillimisht ka deklaruar se pjesërisht e ndien vetën fajtor, pasi që sipas tij, kompania KEDS, i kishte hequr njehsorin elektrik, me arsyetimin se nuk është duke funksionuar në mënyrë të rregullt, mirëpo nuk e kishte zëvendësuar të njëjtin prej dy javësh.

  “Unë pjesërisht e ndiej vetën fajtor. KEDS-i e ka marrë orën time, për shkak se sipas tyre ora ime nuk po numëron mirë. KEDS-i, nuk e ka zëvendësu me një orë tjetër dhe nuk kanë ardhur që dy javë. Megjithatë unë po e pranoj fajësinë për këtë vepër”, ka thënë i akuzuari Musaj.

  Pranimin e fajësisë nga ana e të akuzuarit Musaj, nuk e ka kundërshtuar prokurori Bajraktari, si dhe më pas me aktvendim e ka aprovuar edhe gjykatësi i rastit, Jashar Gashi.

  Gjykatësi Gashi, ka thënë se aktgjykimi do të shpallet më 5 nëntor 2019, në orën 15:00.

  Sipas aktakuzës së ngritur më 6 gusht 2019, nga Prokuroria Themelore në Pejë, Imer Musaj, akuzohet për shkak se më parë e gjerë më 4 shtator 2017 në shtëpinë e tij, në cilësinë e shfrytëzuesit të energjisë elektrike, në kundërshtim me nenin 61 të Ligjit për Energjinë Elektrike, me qëllim që vetës t’i sjellë pasuri në mënyrë të kundërligjshme, pa autorizim të furnizuesit të autorizuar, ka përdorë energjinë elektrike.

  Në aktakuzë thuhet se gjatë kontrollit të bërë nga ana e komisionit të autorizuar të KEDS-it, të njëjtit kanë hasur që në atë objekt njehsori elektrik është i pa bllombuar, ku L1 rezulton me hyrje-dalje të bashkuar, me çka në mënyrë të paautorizuar ka shpenzuar energjinë elektrike të paregjistruar, duke i shkaktuat KEDS-it dëm në vlerë prej 436,43 euro.

  Për shkak të këtyre veprimeve, ai akuzohet se ka kryer vepër penale “Vjedhja e shërbimeve”, nga neni 314 paragrafi 1, lidhur me paragrafin 6, të Kodit Penal të Republikës së Kosovës. /Front Online/

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Lajme20 Shkurt 2024
  Zafir Berisha nga Nisma SocialDemokrate ka deklaruar se kryeministri, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq po bashkëpunojnë për moszabtim të marrëveshjeve...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ish-kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, deklaron se edhe ky vit do të jetë i humbur për komunën që dikur e udhëheqi. Sipas...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka folur për situatën në Kosovë dhe kryeministrin, Albin Kurti, të cilin po e sheh si ‘fëmijë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.