Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Klerikët ortodoksë pro-rusë refuzojnë të largohen nga Kievi

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Klerikët e krishterë ortodoksë kanë refuzuar të largohen nga Kievi, pavarësisht se qeveria ukrainase planifikoi dëbimin e qindra priftërinjve, murgjve dhe studentëve.

  Lavra e Pechersk është një seli e Kishës Ortodokse të Ukrainës (UOC), e cila u nda nga patriarkana e Moskës pas pushtimit të Rusisë vitin e kaluar.

  Por zyrtarët ukrainas dyshojnë se disa nga klerikët më të lartë kanë mbajtur lidhje me kishën në Moskë, të cilën ata e mohojnë.

  UOC është urdhëruar të largohet nga vendi deri në fund të së mërkurës.

  Qeveria ukrainase, e cila zotëron manastirin e madh të shekullit XI, thotë se vendimi u mor pasi një komision zbuloi shkelje të shumta të marrëveshjes së qirasë së kompleksit, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, përcjell Klankosova.tv

  Metropolitan Clement, kreu i zyrës së shtypit i UOC, tha se nuk kishte “asnjë bazë ligjore” për dëbimin, të njoftuar në fillim të këtij muaji.

  “Nëse qeveria na detyron ta bëjmë në mënyrë të paligjshme, quhet totalitarizëm”, tha ai për BBC. “Ne nuk kemi nevojë për një shtet apo qeveri të tillë. Ne kemi kushtetutën dhe ligjet. Ne nuk pranojmë metoda të tjera”.

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.