Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Kjo është shtëpia ime, nuk mund t’ia lë atë turqve”- Fshatarët armenë lënë pas shtëpitë e djegura

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Fshatarët përreth Nagorni Karabakut dogjën shtëpitë e tyre të shtunën para se të largoheshin drejt Armenisë, para skadencës së fundjavës që do të shohë territorin e shumëdiskutuar t’i dorëzohet Azerbajxhanit si pjesë e një marrëveshjeje paqeje.Banorët në lagjen Kalbajar në Azerbajxhan, zonë që kontrollohet nga separatistët armenë, nisën një eksod masiv këtë javë pasi u njoftua se Azerbajxhani do të rimerrte kontrollin të dielën.

  “Kjo është shtëpia ime, nuk mund t’ia lë atë turqve. Të gjithë do të djegim shtëpitë sot. Kemi kohë deri në mesnatë për të ikur. Kemi marrë me vete edhe eshtrat e prindërve tanë”.

  Luftimet mes separatistëve të mbështetur nga trupat armene dhe ushtrisë azerbajxhanase, për Nagorni Karabakun, shpërthyen në fund të shtatorit dhe vazhdojnë prej gjashtë javësh.Armenia të shtunën tha se 2317 luftëtarë të saj ishin vrarë në përleshje. Azerbajxhani nuk ka dhënë shifra për viktimat në radhët e ushtrisë së tij pavarësisht se shifra reale do të jetë jo pak e lartë.Presidenti rus, Vladimir Putin, tha javën e shkuar se numri i viktimave ishte shumë më i lartë se 4 mijë dhe se dhjetëra e mijëra njerëz ishin detyruar të braktisnin shtëpitë e tyre.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Mes të shtunës 25 dhe të dielës së 26 marsit kthehet ora verore me akrepat e orës që lëvizin një orë përpara....
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka publikuar pamjet që tregojnë momentin kur raketa ruse godet ndërtesën kolektive në Zaporizhzhia në juglindje të Ukrainës....
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një oficer policie ka mbetur i plagosur gjatë ditës së sotme gjatë një bastisjeje nga forcat speciale të policisë (SEK) në ambientet...
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Driton Qehaja, ish-anëtari i Bordit të Fondit Pensional të Kosovës, ka thënë se mandati i tij dhe i kolegëve ka përfunduar më...
  Lajme22 Mars 2023
  Seanca e sotme në Kuvendin e Kosovës ka nisur në një mënyrë të pazakontë. Kjo për arsye se deputeti nga radhët e...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka publikuar pamjet që tregojnë momentin kur raketa ruse godet ndërtesën kolektive në Zaporizhzhia në juglindje të Ukrainës....
  Vip22 Mars 2023
  Në mbrëmjen pas spektaklit, ku banorët dolën në oborr për të shijuar këngët që u luajtën nga dy Dj e njohur Pm...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një oficer policie ka mbetur i plagosur gjatë ditës së sotme gjatë një bastisjeje nga forcat speciale të policisë (SEK) në ambientet...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Në operacionin anti-drogë të koduar “Harta”, në Shqipëri janë arrestuar 20 persona të dyshuar për shpërndarje të drogës, kryesisht afër shkollave të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.