×
 • Lajme
 • Lajme

  Kjo është rezoluta e AAK-së e refuzuar nga VV-ja

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Ditën e sotme është mbajtur debat parlamentar në Kuvendit të Kosovës, thirrur nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), për çështjen e gazit amerikan.
  AAK bashkë me mocionin përmbajtësor kishte propozuar edhe një rezolutë.
  Rezoluta e cila u propozua nga AAK u votua në Kuvendin e Kosovës dhe me që 46 deputetë të pushtetit votuan kundër, kjo rezolutë nuk u miratua.
  Ishte Haradinaj i cili pothuajse në fund të seancës pak para votimit të rezolutës kërkoi nga grupet parlamentare që të uleshin të diskutonin dhe të dakordoheshin për tekstin por që LVV ishte në kundërshtim të plotë me këtë dhe vendosën që të votonin kundër, për arsye që kjo rezolutë të mos miratohej nga Kuvendi i Republikës së Kosovës.

  Ja Rezoluta e propozuar nga AAK dhe e përkrahur nga e tërë opozita:

  REZOLUTË
  1.Obligohet Qeveria e Kosovës të përcaktohet për alternativat strategjike të furnizimit me
  energji dhe në afat sa më të shkurtër ta revidoj Strategjinë e Energjisë të Republikës së
  Kosovës 2017-2026.
  2.Ta informojë Kuvendin e Republikës së Kosovës për alternativat e furnizimit me energji
  me informata të detalizuara ekonomike dhe strategjike.
  3.Të bashkëpunojë me MCC si Agjenci Federale e SHBA-të që të zgjidhen sa më parë
  dilemat e panevojshme të cilat i keni vendos me veprimet e fundit.
  4.Të merren veprime konkrete për të mundësuar që buxheti prej 200 milion i destinuar nga Administrata Biden të shfrytëzohet sipas marrëveshjeve të deritashme me MCC dhe
  studimeve që janë bërë nga ata deri me tani
  5.T’i kërkoni falje Administrates Biden, Ambasadës Amerikane në Kosovë dhe qytetarëve  të Kosovës për dëmtimet eventuale të raporteve me SHBA-të dhe të merrni veprime konkrete për rivendosjen e raporteve të sinqerta.

  KEDS njofton për punimet në rrjet, në këto vende do të ndalet rryma
  Nga Rubrika
  Lajme14 Korrik 2024
  Në tubimin në Butler në shtetin e Pennsylvania derisa ish presidenti amerikan po mbante fjalim dëgjohen të shtëna rresht dhe sipas pamjeve...
  Lajme13 Korrik 2024
  NATO i dha fundit takimit të saj vjetor në kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara, duke festuar 75 vjetorin e formimit dhe marrë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë se Serbia është e gatshme të zhvillojë marrëdhënie në të gjitha fushat me...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Kosovës, e ka përkujtuar masakrën e Poklekut. Ai tha se Serbia me projektin e saj “Paktoi”, vrau edhe foshnje të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.