×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kina dhe Koreja e Veriut synojnë “kapitull të ri” të bashkëpunimit

  FrontOnline
  13 Prill 2024

  Zyrtari i tretë më i pushtetshëm në Kinë, Zhao Leji – anëtar i Komitetit të Partisë Komuniste të Kinës – e ka realizuar një vizitë këtë javë në Korenë Veriore, teksa dy vendet shënojnë 75-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike.

  Kina është shteti prej të cilit përfiton më së shumti Koreja e Veriut, si në aspektin diplomatik, ashtu edhe atë ekonomik.

  Kina, bashkë me Rusinë, i kanë bllokuar përpjekjet e Shteteve të Bashkuara në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, që të sanksionojnë Qeverinë e Kim Jong Un-it, pas rritjes së numrit të testimeve bërthamore.

  Zhao është takuar të shtunën me Kimin, ka raportuar agjencia shtetërore e lajmeve të Pekinit, Xinhua.

  Ai është cituar t’i ketë thënë liderit verikorean se Kina “ka gatishmëri të forcojë bashkëpunimin me Korenë e Veriut, dhe që të ruhen interesat e përbashkët në të dyja anët”.

  Kimi, në anën tjetër, është cituar t’i ketë thënë Zhaos se Koreja e Veriut është shumë e interesuar në thellim të miqësisë tradicionale dhe që “të shkruhet një kapitull i ri” në marrëdhëniet mes dy vendeve, sipas Xinhuas.

  Mediat lokale të Koresë së Jugut kanë raportuar se në vizitën e Zhaos janë bërë plane për vizitën potenciale të Kimit në Pekin.

  Kim është takuar për herë të fundit me presidentin kinez Xi Jinping, më 2019, para shpërthimit të pandemisë së koronavirusit, andaj vizita me Zhaon konsiderohet takimi më i rëndësishëm mes zyrtarëve të lartë shtetërorë në vjetët e fundit./Rel

  One Stop Shop i Petrol Company, një market ndryshe në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Presidenti i Serbisë, Alleksandar Vuçiq, ka takuar sot presidentin e Republika Sërpskas, Millorad Dodik. Siç njoftoi i pari i shtetit serb, në...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Më shumë se 300 persona kanë vdekur dhe mbi 1,100 shtëpi u shemben nga një rrëshqitje masive dheu që rrafshoi një fshat...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Pas paralajmërimit për protestë në Serbi, në Leposaviq vërehet prezencë më e madhe e Policisë së Kosovës dhe KFOR-it. Megjithatë situata në...
  Lajme25 Maj 2024
  Haradinaj kujton heroin Fadil Nimani: ishte i pari në rezistencë e aksione, kudo që e kërkonte nevoja Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë...
  Sport25 Maj 2024
  Ballkani dhe Prishtina kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për javën e 36-të në Albi Mall Superligën e Kosovës....
  Lajme25 Maj 2024
  Në shënim të përfundimit të procesit të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë, i nisur më 5 prill 2024,...
  Lajme25 Maj 2024
  Është arrestuar një person në flagrancë për vjedhje të rëndë në Ferizaj në një lokal afarist. Rasti ka ndodhur dje rreth në...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot gjatë ditës janë paralajmëruar protesta në Serbi, përkatësisht në zonën afër pikë-kalimit kufitar me Kosovën, në Jarinjë. Aktualisht situata është e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.