×
 • Lajme
 • Lajme

  “Këtë vit, vendin mund ta çojë në zgjedhje vetëm Kurti”

  FrontOnline
  01 Mars 2024

  Sekretari Organizativ në PSD, Nol Nushi ka deklaruar se këtë vit nuk do të ketë zgjedhje në Kosovë.

  Sipas Nushit, zgjedhje të jashtëzakonshme nuk mund të ketë në vend, por një proces si ky do të bëhet brenda afatit kushtetues vitin tjetër.

  “Unë nuk besoj që do të kemi zgjedhje sivjet, të paktën jo të jashtëzakonshme. Kemi zgjedhje brenda afateve kushtetuese sepse për të pasur zgjedhje të jashtëzakonshme duhet ta rrëzoj dikush qeverinë, dhe pasi ajo të rrëzohet nuk shkohet automatikisht në zgjedhje, kështu që ajo merr me muaj kohë. Rrjedhimisht i bije që zgjedhje të kemi sot një vit”, është shprehur ai

  Më tej, Nushi tha se vendi mund të shkoj në zgjedhje kur do qeveria aktuale, rrjedhimisht vendin sipas tij mund ta çoj në zgjedhje vetëm kryeministri, Albin Kurti, por që siç thotë ai, një skenar i tillë është i pamundur që të ndodhë.

  Nushi po ashtu, tha se opozita nuk mund ta marr një hap drejt zgjedhjeve për shkak se nuk i ka numrat e kërkuar në Kuvend.

  “Unë nuk shoh arsye pse duhet të shkojmë në zgjedhje, qeveria e ka mandatin e plotë. Në kuptimin që a kemi dëshirë që të bie qeveria, unë kam dëshirë që qysh sonte të bie, por mundësitë e mija dallojnë prej dëshirave, kështu që unë po besoj që në zgjedhje shkojmë vetëm kur do qeveria, opozita nuk I ka numat në parlament. Rrjedhimisht nuk di kush do ta çoj vendin në zgjedhjes përpos vetë Kurti, e ky skenar nuk mendoj që është real”, ka shtuar ai. /Teve1

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme13 Prill 2024
  Qytetarët e Kosovës dhe ata të Shqipërisë do të kalojnë përmes pikës kufitare të Vërmicës me procedura të shpejtuara përgjatë 9 muajve...
  Lajme13 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka kujtuar masakrën e Studenicës dhe atë të Llashticës ku forcat serbe 25 vjet më parë, me...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar sot masakrën e Llashticës së Gjilanit në 25-vjetorin e saj....
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi e ka dënuar sulmin ndaj dy punëtoreve Shëndetësor në QKMF-në e kësaj komune. Ai tha se këto...
  Lajme13 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot serbin, Sreçko Sofronijeviq, dhe të njëjtit i është caktuar masë ndalimi prej 48 orësh. Arrestimi i tij...
  Vip13 Prill 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Rosela Gjylbegu sapo ka lënë një njoftim në faqen e saj në Facebook. Këngëtarja, ka treguar se e...
  Vip13 Prill 2024
  Pak kohë më parë Graciano Tagani është bërë përsëri pjesë e formatit të ‘BBV3’. Gjatë qëndrimit të tij muajve të kaluar në...
  Vip13 Prill 2024
  Ilir Shaqiri, fituesi i Big Brother VIP1, nuk ka shpëtuar pa komentuar këtë edicion të Big Brother. I ftuar në “Cherry on...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Ministri teknik i Punëve të Brendshme i Maqedonisë së Veriut, Pançe Toshkovski deklaroi se atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.