×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Katër gazetarë afganë strehohen në Maqedoni të Veriut

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit ka mbërritur një grup prej katër gazetarë nga Afganistani që rrezikohen nga autoritetet e atjeshme.

  Bëhet fjalë për gazetarë të TV-së dhe Radios që kishin punuar për mediat lokale dhe korrespodentë të mediave të huaja, kurse pas rënies së qeverisë demokratike, kanë marrë kërcënime për jetë nga talibanët.

  RMV-ja u ka siguruar qëndrim të përkohshëm deri në largimin për në vendet e treta me kërkesë të Organizatës Ndërkombëtare të Gazetarëve dhe Sindikatës së Pavarur të Gazetarëve dhe Punonjësve të Mediave.

  Siç thuhet në një komunikatë nga Qeveria, me pranimin e këtyre qytetarëve afganë, vendi vazhdon rolin aktive në operacionin e madh humanitar për ndihmë popullatës prodemokratike në Afganistan.

  Gazetarët afganë përkohësisht do të akomodohen në Shkup, kurse harxhimet në tërësi janë të mbuluar nga organizata “Gazetarë për të Drejtat e Njeriut”.

  Për momentin, në RMV qëndrojnë 534 qytetarë nga Afganistani, për të cilët institucionet ua sigurojnë mbështetjen dhe ndihmën e nevojshme.

  Nga RMV-ja deri tani janë larguar 85 qytetarë afganë, ku qëndrim të përhershëm u kanë siguruar Franca, Greqia, Irlanda, Portugalia, Brazili dhe SHBA-ja. /KlanMacedonia/

  Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ LKIA me rekord të ri në nr. të udhëtarëve dhe fluturimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.